Pohádka o hrdinech bojujících s terorismem už bude dvě dekády stará, a snaha podmanit si Afghánistán je ještě mnohem starší, sahající napříč studenou válkou, kdy v něm selhali Sověti, až po dobu pozdního kolonialismu, kdy nepochodili Britové. Nyní v něm, alespoň na první pohled, selhávají Američané a spojenci, neboť se válka vleče už skoro dvě desetiletí… Jde jim ale opravdu o teroristy?

Terorismus již posloužil jako záminka i k jiným válečným tažením, například do Iráku, takže by nebylo nikterak překvapující, kdyby i afghánský terorismus sloužil jen jako zlatá vstupenka za jinými cíli. V Afghánistánu to kromě oficiálního cíle, teroristů, může být neskutečně lukrativní obchod s opiem.

Začněme faktem, že pěstitelé v Afghánistánu zažili gigantický boom v produkci opia. Podle dostupných zdrojů až 35násobný růst od dob studené války. Podle oficiálních statistik UNODC (The United Nations Office on Drugs and Crime) z roku 2016 vzrostla produkce opia o 43 % během pouhého jednoho roku (2015-2016). Na Západě a zejména v Americe zároveň řádí takřka epidemie předepisování léků proti bolesti založených právě na opioidech, a netřeba dodávat, že táže rostlina je základní ingrediencí pro výrobu heroinu. Média pravidelně informují o tom, že USA čelí drogové epidemii, a americký prezident Donald Trump kvůli drogám musel dokonce vyhlásit stav nouze.

Právě Afghánistán je naprosto klíčovým střediskem produkce a obchodu opia, neboť má na svědomí až 90 % světového obchodu. Jen nepoučitelný optimista by neviděl souvislosti. Jelikož peníze i opium proudí právě do zemí, které Afghánistán v současné době vytrvale okupují, není tak těžké si představit, že by návštěva mohla být účelová, a táhla se tak dlouho ne proto, že by nebylo možné teroristy porazit, ale že je výhodné vojenské tábory zachovat a na pěstování a obchod dohlížet. Oficiálně je v Afghánistánu přítomno okolo 32 000 vojáků NATO.

Vojensky zajištěný obchod s opiem navíc není ani pro Spojené státy, a především pro Británii, nic nového. Naopak, slavné opiové války začaly kvůli lukrativnímu polovojenskému obchodování Velké Británie s Čínou, kdy Britové podpláceli čínské úřady, aby v jejich zemi mohli nelegálně prodávat opium, vypěstované v tehdy okupované Indii. Mnoho velkých amerických firem zbohatlo právě na tom, že tento výhodný obchod pomáhaly moderovat jakožto prostředníci.

Prezident Donald Trump navzdory své předvolební rétorice o „zbytečných intervencích“ vojenskou přítomnost v Afghánistánu nejen podporuje, ale dokonce si přeje požádat NATO o navýšení počtu aktivních vojáků a také přidat ve financování. Přesněji by si přál poslat další 4000 vojáků a požádat Británii, aby učinila podobně, to vše za účelem „udržet Afghánistán prosperující“.

Podle amerického CDC (Centra pro kontrolu a prevenci nemocí) produkce opia v Afghánistánu nevykazuje žádné známky zpomalování, a to navzdory oficiálnímu zákazu a oficiální snaze nelegální obchod vymýtit (ačkoliv tamější úřady víceméně jen přihlížejí, neboť je dobře známo, že je to jedna z mála cest, jak si v této zničené zemi vydělat nějaké peníze). Přitom počet smrtí následkem heroinu se podle CDC ve Spojených státech zčtyřnásobil.

„Afghánistán používá zhruba 500 000 akrů půdy na pěstování opia. To je ekvivalent více než 400 000 ragbyových hřišť,“ řekl ve svém květnovém proslovu John Sopko, generální inspektor pro rekonstrukci Afghánistánu.

Spojené státy navíc neposílají do země jen vojáky, také do ní mohutně investují. 8,4 miliard dolarů se utratilo jen na místní (proti)drogové programy, ale produkce, jak už bylo řečeno, stále raketově roste. Afghánistán nyní produkuje více než 90 % opia na světovém trhu. Roční výdělky z opiového obchodu se nyní odhadují na 70 miliard dolarů, a lze očekávat jedině nárůst. S trochou cynismu můžeme na závěr říct: Když vydělávají tak astronomické částky, pročpak by nepřihodili pár tisíc vojáků?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/heroin/etc/history.html http://www.telegraph.co.uk/news/2017/08/21/donald-trump-address-nation-outline-new-afghanistan-strategy/ http://themindunleashed.com/2017/08/war-afghanistan-combat-terrorism-protect-exploding-opium-trade.html