Během nedávného lovu velryb u jižního pobřeží Antarktidy bylo povražděno přes 120 březích velryb, a to vše v zájmu „dokumentární show“. Informoval o tom australský deník The Sydney Morning Herald.

Z našeho hlediska šokující situace zdaleka neskončila zmíněnými 120 velrybami. Následně, z důvodu „vědeckého programu“, zabili „vědci“ dalších 114 mladých velryb. Lovecká akce přitom byla charakterizována jako biologické vzorkování s cílem zkoumat „strukturu a dynamiku antarktického vodního ekosystému“.

Japonští vědci nicméně tvrdí, že tento každoroční lov je nutný pro výzkumné účely a velryby je nutné chytit a zabít, aby zjistili obsah jejich žaludků, přesněji řečeno „odhadnout, co loví a čím se živí“. Zabít někoho kvůli zjištění, čím se živí, však není o nic méně bizarní. Nestačilo by pro takový výzkum počkat, až velryba zemře, nebo vybrat nějaký nemocný kus namísto vraždění stovek mladých jedinců?

Pokud by šlo skutečně o výzkum a ne lov velryb pod záminkou výzkumu, pak možná ano. Japonci tak totiž obcházejí zákaz komerčního lovu velryb.

Brutální přístup těchto „výzkumníků“, kteří letos zaměřili celkově 344 velryb a 333 chytili (11 z nich uniklo harpunám hlouběji do ledové vody), nezůstal bez odezvy. Alexia Wellbelová z Humane Society International označila zabití 122 těhotných velryb za „šokující statistiku a důkaz krutosti japonského lovu velryb“. Navzdory tvrzení japonských výzkumníků dodala, že výzkumné metody, během nichž nedojde k usmrcení velryb, se ukázaly být pro výzkum dostatečné.

Na lov zareagovala i australská vláda. Ministr životního prostředí a energie Josh Frydenberg oznámil svůj zájem vyvolat co největší tlak na svůj japonský protějšek. „Vláda svůj postoj v Japonsku reprezentuje na nejvyšších úrovních a bude v tom pokračovat,“ prohlásil. Japonská ambasáda však vrátila poněkud neuspokojivou odpověď, aniž by reagovala na morální výzvy. Zkrátka se nechala slyšet, že program byl proveden v „souladu s mezinárodními konvencemi“. Japonsko údajně chystá zcela zastavit komerční lov velryb, nicméně místo něj chystá „vědecky“ ulovit další 4000 velryb v průběhu následujících 12 let.

Jiný australský politik, ministr pro imigraci, občanství a multikulturní záležitosti, situaci zřejmě vyjádřil nejvýstižněji, když řekl: „Není nic vědeckého na zavraždění těhotné velryby harpunou…“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra