Zpravodajský server iDnes.cz upozornil na zajímavý článek česko-amerického experta Jiřího Valenty, který pracuje jako pro izraelské Besa-Center, think-tank přidružený Bar Ilanově univerzitě v Tel Avivu. Pan Valenta, jehož média popisují i jako někdejšího poradce Václava Havla, publikoval v americkém odborném časopise tezi, že známého a oblíbeného politika Jana Masaryka nezavraždili v roce 1948 komunisté, jak se domnívá většina historiků, ale spolupracovníci britské tajné služby SIS.

Syn prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka Jan byl nalezen mrtev ráno 10. března 1948 na nádvoří Černínského paláce, kde v té době působil jako ministr zahraničí, pod okny svého apartmá. V té době už Československo ovládali komunisté a vyšetřování bylo rychle uzavřeno jako sebevražda.

I to je varianta, mnozí lidé Masarykovu smrt interpretují jako vyjádření nesouhlasu s nástupem komunistů k moci. Druhý tábor se ale přiklání k tomu, že byl zavražděn, a to pravděpdobně komunisty. Tomu by nasvědčovalo i rychlé uzavření vyšetřování a oznámení Masarykovy sebevraždy ještě předtím, než byla například vůbec provedena pitva.

Objevily se ale i další hypotézy. V aktuálním čísle odborného amerického časopisu Middle East Quarterly publikoval nyní Jiří Valenta společně se svou ženou Leni Friedman Valentovou článek, ve kterém zmiňuje pravděpodobnou roli britské tajné služby SIS v této tragické smrti. Valentovi argumentují, že čeští ani sovětští komunisté neměli důvod Masaryka odstranit, protože právě Masaryk coby nekomunistický ministr v Gottwaldově vládě dal najevo ochotu spolupracovat s komunisty.

Jan Masaryk (vpravo) na fotce s americkým velvyslancem Laurencem Steinhardtem

Kdo by ale čekal v odborném časopise nějaké odborné argumenty, byl by zklamán. Článek je plný spekulací a hypotéz. V tetu autoři například zmiňují výpověď, kterou v roce 1950 učinil zatčený zaměstnanec ministerstva zahraničí Jan Bydžovský. Specialista na šifry se československým úřadům k vraždě Masaryka údajně přiznal. Bydžovský, který za války působil v Anglii, byl podle Valentových člen SIS. Bydžovský tvrdil, že Masaryka zabil na popud Arnošta Heidricha, správce ministerstva zahraničí, který byl tehdy údajně hlavním spolupracovníkem SIS v Praze, píše iDnes.cz. Bydžovský měl podle této verze dostat od Heidricha pilulky, které dal Masarykovi do kávy. Když ministr upadl do bezvědomí, Bydžovský ho spolu s dalším mužem vyhodili z okna.

Valentovi se opírají v článku o hypotézu z knihy badately Václavy Jandečkové, která kvůli případu studovala dokumenty v mnoha archivech a dostala se i k dosud nezpracovanému spisu na generální prokuratuře. Paní Jandečková detailně prozkoumala příběh Jana Bydžovského, který ji dle vlastních slov zaujal tím, že jeho výpovědi na Státní bezpečnosti se zmiňovaly i o souvislostech, ke kterým se dostala při předchozích bádáních v jiných archivech. A seděly. „Souvislosti byly tajné. Co Jan Bydžovský uváděl mimo kauzu Jana Masaryka, to byla pravda. Ale protože to bylo tajné, nikdo přede mnou se o to nezajímal. Ve vazbě vypovídal o lidech, o kterých jsem v minulosti psala. Věděla jsem, že minimálně polovina výpovědí je pravdivá,“ sdělila autorka při vydání knihy Kauza Jan Masaryk – nový pohled. „Je to kniha o Janu Masarykovi, ale jeho příběh je na pozadí příběhu Jana Bydžovského. Ten několikrát vypovídal do největších podrobností o tom, jak se vražda stala. Vypovídal o tom ve vazbě Státní bezpečnosti.“

Nedělám si iluze o tom, že Masaryka mohli zabít jak komunisté, tak Angličané nebo kdokoli jiný ze Západu. Podle nových informací měli Britové prsty například ve smrti Grigorije Jefimoviče Rasputina, důvěrníka ruské carské rodiny, který stál v cestě bolševické revoluce financované Západem, o čemž pojednává i velký článek v nové Šifře. Ovšem článek Valentových stojí na vodě a je jen názorem, hypotézou, spekulací či nepodloženou konspirační teorií. Odborného na něm není zhola nic. Budeme si tak muset počkat, zda budou někdy publikována opravdová fakta, závažné indicie a důkazy. Pravda je nepochybně uložena kdesi v tajných archivech. Ať už v Moskvě, nebo Londýně. Do té doby budou mít podobné spekulace podobnou váhu, jako kdybych napsal, že Masaryka vystrčili z okna mimozemšťané. Takže opět víme, že nic nevíme. Pravdu nikdo říct nechce, a tak se můžeme zase jen domnívat.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra