Pro některé lidi samozřejmostí, pro druhý tábor neslýchaná kontroverze. „Co se týče snižování rizika teroristických útoků, jedinou zaručenou metodou je nepouštět do země muslimské migranty,“ prohlásil polský ministr Ryszard Czarnecki. Větu pronesl v tamějším rádiu bezprostředně po útoku v Londýně minulý týden, jenž měl podle oficiálních údajů za následek 7 mrtvých a 48 zraněných.

Polský ministr poznamenal, že potomci islámských migrantů jsou zodpovědní za značná procenta Islámským státem inspirovaných útoků na evropské půdě. Dodal, že Polsko se učí z chyb jiných západních zemí, a na základě toho odmítá „otevřít své hranice islámským migrantům“. Když jej moderátor požádal o dobrou radu, jak vyřešit problém s teroristickými útoky v Británii, odvětil: „Velice specifický koncept – žádní islámští migranti. Co se Británie týče, už jsme jim říkali několikrát, že musejí deportovat a netolerovat radikální migranty. Pokud radikální islámský kněz jde do mešity a káže svým bratrům ve víře, aby bojovali s bezvěrci, nuže, pak si myslíme, že takového imáma je potřeba vyhostit. Polsko, naštěstí, nedělá stejné chyby jako jiné země, co se týče migrační politiky, a také nemáme takové problémy.“

Zdá se, že podobný názor zastává větší část Polska, rozhodně tedy aspoň lidé na klíčových pozicích. V polském parlamentu na konci května promluvila premiérka Beáta Szydłová, a to v návaznosti na nedávný útok také na britské půdě, konkrétně v Manchesteru. Odsoudila politické elity západní Evropy a varovala, že kontinent potřebuje silné politiky, kteří si s terorismem dokážou poradit. Do proslovu se přitom pořádně obula: „Kam míříš, Evropo? Přestaň klečet na kolenou a v letargii, nebo budeš nad svými dětmi plakat každý den.“

Brusel, respektive stále obskurnější spolek s názvem Evropská unie to každopádně vidí jinak, a tlačí nikoliv jen na Polsko, ale i na další země, které se do vlastní sebevraždy příliš nehrnou, jako je Česko či Maďarsko, aby samy sobě provedly to samé co země západní Evropy.

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že pro vinu menšiny není dobré bránit v migraci většině, vyvstávají další otázky, kvůli nimž není odpověď tak jednoduchá. Například forma této hromadné migrace, kdy se bez kontroly valí do Evropy miliony lidí, u nichž ani není jisté, odkud jsou a jak se doopravdy jmenují.

Ať už se ale na problematiku podíváme z jakéhokoli úhlu, faktem zůstává, že na slovech polského ministra něco bude. Zatímco v Polsku, Čechách či Maďarsku zatím není teror ani islámští imigranti, ve Francii, Švédsku, Německu či Anglii, kde jsou jich miliony, pořád někdo někoho přejíždí a vyhazuje do povětří. Nevidět mezi těmito dvěma jevy souvislost vyžaduje již opravdu koňskou dávku selektivní slepoty. Co všechno se ještě musí stát, aby to Evropa pochopila?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.breitbart.com/london/2017/06/05/poland-importing-muslims-terror/ http://thenews.pl/1/9/Artykul/310193,No-terror-threat-in-Poland-Interior-Minister-http://www.wnd.com/2017/06/no-refugees-no-terror-for-poland-hungary/