Proutek se musí ohýbat, dokud je mladý. A u dětí to platí dvojnásob. Zřejmě tak uvažovala Česká televize, když usoudila, že masírovat bruselskou, protiruskou, proválečnou či proimigrační propagandou na zpravodajské stanici ČT24 nestačí, a zkušenosti ze zpráv přenesla i na dětský kanál Déčko. Odvysílala zde totiž díl oblíbeného pořadu Planeta Yó, ve kterém nabádá k pomoci uprchlíkům. Moderátoři v něm velice entuziasticky vysvětlují, že uprchlíci jsou vesměs hodní a prchají z hororové planety Né, protože je tam nechtějí, a kdo jim nepomáhá, je zlý:  „Vždyť jídla tady je dost pro všechny. Silnější má pomáhat slabším. Kdybychom těm uprchlíkům řekli ne, tak nebudeme o nic lepší než ty slizké potvory s třemi bradami z planety Né!“

Na to si podle článku na serveru Novinky.cz stěžovali mnozí rodiče, který pořad viděli a kritizovali například „propagandu, za kterou by se nemusel stydět ani Joseph Goebbels“ či „tohle už je opravdu hnus“. Vysílání okomentovala i dětská psycholožka Irena Beranová, podle níž je problém v tom, že děti dlouho vnímají svět kolem sebe buď jako černý, nebo jako bílý. „Není špatně je informovat. Ale ony vše pochopí tak, jak je jim to předkládáno. To je právě svízel, že jsou lehce ovlivnitelné,“ řekla Novinkám.

 

Jídla je dost pro všechny! Geniální parodický song z německé komedie Männerherzen nemůže být výstižnější…

 

 

Otázka je, jestli se tohle týká jenom dětí, nebo většiny obyvatelstva napříč všemi věkovými a sociálními skupinami, které černobílým viděním světa nejen Česká televize masíruje den co den. Jelikož je ale pro mainstreamová média stále těžší dokázat, aby jim ještě lidé věřili, možná usoudila, že pokud si nevychovají diváky odmalička, mohlo by se taky klidně brzy stát, že z nich vyrostou samostatně myslící a svobodní občané. Kterým třeba dojde, že není dobré, když planeta Yó podkopává a bombarduje planetu Né, načež se pohoršuje, že se tam žije hororově, a ještě mluví pokrytecky o tom, že je třeba pomáhat slabším.

Na druhou stranu, alespoň se dětičky připraví na to, jak funguje opravdový svět.

P. S. V příštím díle Planety Yó navrhujeme vzhledem  ke 14letému výročí útoků z 11. září nacvičit, jak je možné dvěma kostičkami srazit tři věžičky tak, aby všechny spadly rovně přímo dolů. Možná i kojenci zjistí, že to nejde, na rozdíl od dospělých hostů, moderátorů a dramaturgů pořadu Hyde Park z 11. 9.

 

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra