Po guru Járovi, který zbavoval ženy emočních a sexuálních vazeb na dřívější partnery tím, že s nimi sám souložil, hýbe českým internetem nová kauza dalšího samozvaného spasitele – guru Richarda, asi nejznámějšího a mediálně nejviditelnějšího propagátora české tantry.

Deník Právo detailně zmapoval jeho osvětovou činnost a získal výpovědi žen, které si stěžují, že je místo vztahových rad a výuky tantry prachsprostě zneužil či rovnou znásilnil a je to prý nebezpečný sexuální predátor.

Když se kouknu na jeho web a vyskočí na mě motto „inspirovat se můžeš jenom od toho, kdo je hustější než ty v tom, co miluješ“, a prostuduji jeho myšlenky, a přesto bych se chtěl přihlásit na jeho kurz, asi bych se sám sebe ptal, co od toho vlastně očekávám. Povídání v nedělní škole? Richard o sobě na svých stránkách píše, že přináší stěžejní informace o partnerství a sexu, o kterých se v mládí doma ani ve škole nemluví. „S Richardem se nikdy nenudíte. Své vědomosti a zkušenosti předává přirozeným, humorným a lehce pochopitelným způsobem. Lidé ho milují pro jeho humor a zároveň hloubku informací, které předává na kurzech,“ stojí tam. Jakou to může mít asi hloubku? Zhruba 20 centimetrů?

Nerad bych se Richarda V. jakkoli zastával, ale musím tu otázku položit hned na začátku: Co jiného se od něj dá asi tak čekat? Proč si inženýr chemie vybral jako obor své realizace zrovna sex pod záminkou tantry? Kdyby mu šlo o lidi a duši, mohl zkusit třeba hlubinnou psychoterapii, ale pokud klientky láká na intimní masáže, je celkem jasné, jaké má koníčky. Podle některých studentek, klientek a známých, se kterými Právo hovořilo, je guru Richard, jak jej přívrženci označují, především nebezpečný sexuální predátor, který využívá slabosti klientek k tomu, aby sám sebe sexuálně uspokojil.

Jedním z případů se nedávno zabývala policie, když klientka na pana V. podala trestní oznámení kvůli znásilnění. Oběť se přihlásila na jeho kurzy tantrických masáží a intimity. Za některé desetidenní semináře si guru účtuje desetitisíce korun. Asi po roce si zaplatila soukromé sezení. „Manžel vážně onemocněl, měla jsem problémy v práci, nevěděla jsem, co dělat. Chtěla jsem mluvit s Richardem, on je považován za toho nejlepšího, považovala jsem ho za odborníka,“ popsala své důvody a dodala, že se chtěla zbavit traumat z minulosti. Místo toho si ale odnesla nová.

Richard jí oznámil, že si s některými ženami vyměňuje energii sexem. Samozřejmě ne obyčejným, ale posvátným. Takové ženy pak tento posvátný magor nazývá posvátnými děvkami. „Pak mě chytil za ruce a řekl ‚povídej‘. Pak si jen vzpomínám, že mě položil na lehátko. Probrala jsem se svlečená a ve chvíli, kdy byl ve mně a souložil. Nechápala jsem, co se to děje,“ vypověděla redaktorům žena, jež pracuje jako fyzioterapeutka. Richard ovládá práci s energií a dechem, takže ji zřejmě dostal do určité formy transu, a než se rozkoukala, předal jí to, co vůbec nechtěla.

Aktuální číslo si můžete objednat v našem eshopu.

Policie se na případ podle všeho vykašlala a ani pořádně nevyslechla svědky, například guruovu bývalou asistentku, která tyto praktiky potvrzuje; a přesto, že se hlásí další zneužité adeptky tantry, policisté tvrdí, že se ničeho protizákonného nedopustil. Kritizovat českou policii je snadné, ale vyšetřovat trestný čin, kdy ženy platí desetitisíce korun někomu, aby je naučil pořádnému sexu, a pak oznámí, že takto si výuku nepředstavovaly, asi nebude na dokazování úplně jednodušší. Ono co má taky policie dělat, když přijde žena, která s ním jede na statek, zaplatí mu za to a nahatá s ním jde na tantrickou masáž? A pak řekne: „Brala jsem ho jako gurua, odborníka na ženy, na všechno. Byla jsem svlečená, protože tantrická masáž takto probíhá, a najednou byl ve mně. Byla jsem překvapená, absolutně jsem to nečekala.“ Potom, co guru skončil, údajně prohlásil: „Já jsem vás takto hnusně opr*al. Jste můj typ, po kterém jdu. Příště to už bude opravdová masáž.“ Následně své „nevhodné chování“ svedl na přivtělenou bytost, která ho ovládla.

Jo jo, tím se to vysvětluje… I proto mě (nejen) tenhle obšourník inspiroval k napsání většího eseje o falešných guruech, hledání duchovních zkratek a vymýšlení hovadin, od kterých očekáváme, že nám pomohou vyřešit problémy, které jsme si způsobili, a které nás jen odvádějí od opravdové vnitřní změny a toho, abychom začali žít jinak a lépe. Nikdo jiný to za nás stejně neudělá.

Přečíst si jej můžete v aktuálním čísle Šifry č. 11/2018… Ve stejném čísle vyšel i tento text.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra