
Když vědci varují před jinými vědci, většinou je to vážné. Přesně to se stalo ve Spojených státech amerických, kde část vědecké obce vydala prohlášení, ve kterém se obává z vládního amerického programu s názvem Hmyzí spojenci.
Na to člověk ani nemusí být vědec, aby ho něco takového vyděsilo. Namísto genetické úpravy DNA semen se v tomto programu používá roj hmyzu k tomu, aby infikoval rostliny geneticky modifikovanými viry, jež mají předat požadované vlastnosti.
Agentura DARPA, která je zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií, tvrdí, že Hmyzí spojenci jsou protiopatřením v boji s potenciálními hrozbami, které by mohly ohrozit zásobování potravinami. Avšak vědci upozorňují, že lze tuto frankensteinovskou metodu použít zrovna tak na výrobu nové ničivé biologické zbraně, což vybídne i jiné země, aby vyvíjely také něco takového.
Agentura DARPA už plánuje, že by v letech 2020 a 2021 tento viry infikovaný hmyz vyzkoušela. Tým vědců bije na poplach v nové Science Policy Forum Report ohledně tajemného amerického vládního programu, který vyvíjí geneticky modifikované viry rozprášené do životního prostředí pomocí hmyzu. Výzkumníci z Institutu Maxe Plancka pro evoluční biologii a univerzity ve Freiburgu, ale také ve francouzském Montpellieru, jsou přesvědčeni o tom, že program porušuje Konvenci o biologických zbraních.
DARPA začala modifikovat hmyz v roce 2017 s cílem vytvořit geneticky upravené obilí, které by se dokázalo vypořídat s klimatickou změnou, suchem i živelními katastrofami. Virus se jednoduše vloží chromozomu organismu, kterým je nejčastěji přenašeč chorob na obilovinách zvaný křísek. Na program Hmyzí vetřelci bylo vyčleněno 27 milionů dolarů a pracují na něm čtyři vědecké týmy.
Richard Guy Reeves z Institutu Maxe Plancka ale tvrdí, že používání infikovaného hmyzu je příšerný nápad, neboť se mimo jiné takový hmyz nedá uhlídat a kontrolovat. Mimochodem byl to právě Institut Maxe Plancka v Mnichově, dříve Institut císaře Viléma, kde se v době druhé světové války prováděly hrůzné experimenty na lidech. Před dvměa lety média informovala o tom, že při rekonstrukčních úpravách v Institutu, jednom z nejprestižnějších vědeckých pracovišť v Německu, bylo objeveno několik desítek anatomických vzorků z doby druhé světové války, náležejících obětem nacistických lékařských pokusů. Jednalo se zejména o mozek a jeho části. „Jsme šokováni takovým nálezem v našich archivech,“ uvedl Planckův institut na svých webových stránkách.
Pokud vědci právě z této instituce varují před možnými důsledky vypouštění nakažených komárů, i vzhledem k její minulosti a zkušenosti nelza tyto obavy brát na lehkou váhu. Jestli pustíte jednoho takového křístka nebo komára, rovnováha v případě ja narušena a může to vést k nepředvídatelným koncům.