Když vědci varují před jinými vědci, většinou je to vážné. Přesně to se stalo ve Spojených státech amerických, kde část vědecké obce vydala prohlášení, ve kterém se obává z vládního amerického programu s názvem Hmyzí spojenci.

Na to člověk ani nemusí být vědec, aby ho něco takového vyděsilo. Namísto genetické úpravy DNA semen se v tomto programu používá roj hmyzu k tomu, aby infikoval rostliny geneticky modifikovanými viry, jež mají předat požadované vlastnosti.

Agentura DARPA, která je zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií, tvrdí, že Hmyzí spojenci jsou protiopatřením v boji s potenciálními hrozbami, které by mohly ohrozit zásobování potravinami. Avšak vědci upozorňují, že lze tuto frankensteinovskou metodu použít zrovna tak na výrobu nové ničivé biologické zbraně, což vybídne i jiné země, aby vyvíjely také něco takového.

Agentura DARPA už plánuje, že by v letech 2020 a 2021 tento viry infikovaný hmyz vyzkoušela. Tým vědců bije na poplach v nové Science Policy Forum Report ohledně tajemného amerického vládního programu, který vyvíjí geneticky modifikované viry rozprášené do životního prostředí pomocí hmyzu. Výzkumníci z Institutu Maxe Plancka pro evoluční biologii a univerzity ve Freiburgu, ale také ve francouzském Montpellieru, jsou přesvědčeni o tom, že program porušuje Konvenci o biologických zbraních.

DARPA začala modifikovat hmyz v roce 2017 s cílem vytvořit geneticky upravené obilí, které by se dokázalo vypořídat s klimatickou změnou, suchem i živelními katastrofami. Virus se jednoduše vloží chromozomu organismu, kterým je nejčastěji přenašeč chorob na obilovinách zvaný křísek. Na program Hmyzí vetřelci bylo vyčleněno 27 milionů dolarů a pracují na něm čtyři vědecké týmy.

Richard Guy Reeves z Institutu Maxe Plancka ale tvrdí, že používání infikovaného hmyzu je příšerný nápad, neboť se mimo jiné takový hmyz nedá uhlídat a kontrolovat. Mimochodem byl to právě Institut Maxe Plancka v Mnichově, dříve Institut císaře Viléma, kde se v době druhé světové války prováděly hrůzné experimenty na lidech. Před dvměa lety média informovala o tom, že při rekonstrukčních úpravách v Institutu, jednom z nejprestižnějších vědeckých pracovišť v Německu, bylo objeveno několik desítek anatomických vzorků z doby druhé světové války, náležejících obětem nacistických lékařských pokusů. Jednalo se zejména o mozek a jeho části. „Jsme šokováni takovým nálezem v našich archivech,“ uvedl Planckův institut na svých webových stránkách.

Pokud vědci právě z této instituce varují před možnými důsledky vypouštění nakažených komárů, i vzhledem k její minulosti a zkušenosti nelza tyto obavy brát na lehkou váhu. Jestli pustíte jednoho takového křístka nebo komára, rovnováha v případě ja narušena a může to vést k nepředvídatelným koncům.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra