Hlava 22 v praxi? Francie zrušila dva roky trvající výjimečný stav. Tím, že z něj novým protiteroristickým zákonem udělala stav normální

Ve středu o půlnoci přestal platit ve Francii platit výjimečný stav, který zde byl zaveden po atentátech v listopadu 2015. Policie od té doby zmařila přes třicet pokusů o útok, provedla na čtyři tisíce domovních prohlídek a zavřela devatenáct mešit. Teď francouzští představitelé rozhodli, že je čas na změnu…

Ovšem, jak se ukazuje při bližším pohledu, je to změna pouze kosmetická a krok marketingový. Bezpečnostní situace ve Francii se totiž nelepší, a tak dva roky trvající opatření nahradil nový protiteroristický zákon, který posiluje pravomoci policie. „Po pařížských útocích byl stát v šoku, neuměli jsme vyhodnotit dosah tohoto fenoménu a už vůbec ne riziko vražd, které měly teprve přijít. Dva roky poté se hrozba nejen nesnížila, ale výrazně se vyvinula,“ přiznal v rozhovoru pro server L’Express francouzský ministr vnitra Gérard Collomb.

Konec výjimečného stavu francouzský prezident Emmanuel Macron podmínil právě zpřísněním bezpečnostní normy. Kritici tak k tomu poznamenávají, že je nový zákon v podstatě jen mírnějším pokračováním původně dočasného výjimečného stavu. Ministerstvo vnitra totiž nadále může v případě ohrožení bez povolení soudu vytvořit bezpečnostní zóny, a omezit tak pohyb lidí a vozidel. Ve vymezené oblasti může policie provádět domovní prohlídky.

„Teroristická hrozba zůstává velká. I když si i nyní musíme dávat pozor na vnější rizika – atentáty řízené lidmi z oblastí, které stále ovládá Islámský stát, hrozba je teď hlavně zevnitř. Jedná se o lidi, kteří na francouzském území tvoří malé skupiny s cílem spáchat zločiny v masovém měřítku, jako byl útok v Barceloně, nebo jednají individuálně,“ říká ministr.

Během dvou let byl výjimečný stav ve Francii šestkrát prodloužen, což politicky nepůsobí dobře, a tak se prostě udělal z výjimečného stavu normální.

Francouzi se tak stále mohou těšit ozbrojeným policistům v ulicích a okleštěné svobodě. Výjimečný stav francouzské policii, stejně jako nový zákon, umožňuje takřka libovolné domovní prohlídky (s novým zákonem se jejich název změnil na „domácí návštěvy“ a bude je muset povolit soudce). Policisté provedli takovýchto razií, pardon návštěv, již 4457 razií po celé Francii, přičemž zabavili 625 střelných zbraní, z toho 78 útočných pušek a samopalů a podle listu Le Figaro i jeden raketomet.

Ministr Collomb trvá na tom, že policisté nevpadnou do domu každému, kdo „lajkne“ radikálnější status na Facebooku, ale jen tomu, kdo bude představovat opravdové nebezpečí a bude se o radikální islamismus zajímat dlouhodobě. Stojí si také za tím, že svobodu Francouzů nový zákon neohrozí. Mají ale vůbec ještě nějakou?

„Naopak. Individuální svobody jsou zajištěny lépe než pod výjimečným stavem. Nová opatření jsou velmi cílená a pro pořádkové jednotky budou stále stejně účinná. Například domovní návštěvy a konfiskace budou nyní podléhat soudnímu dohledu,“ řekl ministr.

Snad to Francouze uklidní…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra