Jak se dá vytvořit ledovec? Nedostatek vody přivedl obyvatele himálajských velehor v Ladaku na jeden geniální nápadu, který brzy ozelení místní poušť.

Obyvatelé Ladaku mají problém. Počasí v krásné, ale nehostinné přírodě v severoindické himálajské poušti se během posledních let dostalo do nerovnováhy. „Je tady příliš teplo. Voda je vzácná, a i když by mělo zapršet, je všude sucho.“ To jsou hlavní důvody odvážného projektu, který pomůže řešit změnu klimatu jedinečným propojením inženýrského umění a ekologie k tomu, aby vznikl nový ledovec.

Ladak je severoindická horská poušť v Himálaji. Na jejích svazích v nadmořské výšce 2700 až 4000 metrů se nachází vesnice. V zimě panují ostré mrazy až do minus 50 stupňů Celsia. V této oblasti je možné pěstovat potraviny jen proto, že se místní obyvatelé naučili z výše položených ledovcových proudů odvádět vodu bezpočtem různých kanálů. Vesničané tak mimo jiné pěstují chmel, pšenici, maliny, hrášek a meruňky.

Postupem času ale voda začala ubývat. Ledovce v Himálaji totiž tají příliš rychle. Teploty v horách neustále rostou a obyvatelé vysokých hor jsou ohroženi suchem.

Na jaře, kdy pole a záhony potřebují vláhu, odteče voda do údolí, aniž by se nějak využila. V nížinách lidé zase trpí jarními povodněmi a potopami. V polovině září je většina kanálů již bez vody. V zimě kolem vesnic proudí jen malý potok a většina vody zmizí v řece Indus. Stručně řečeno, zemědělský život v Ladaku není procházka růžovým sadem.

Jde o jeden celkem důmyslný a lokální nápad. Umělé ledovce mohou v zimě zadržovat vodu a na jaře ji dodávat farmářům. Nápad umělého ledovce vynalezl inženýr Chewang Norphel v pozdních devadesátých létech a používá se již v Pákistánu. Jak vyřešit problém s výstavbou umělé konstrukce a jak zajistit, aby vodu led udržel přes duben a květen a neodtekla? Místní inženýr Sonam Wangchuk po konzultaci s Norphelem využil poměrně geniální myšlenku z „fyziky pro začátečníky“.

Hladina vody zůstává konstantní, systém potrubí bez použití elektřiny zajišťuje rozvod vody z hor. Voda vytéká z aplikovaného zdroje, který vypadá jako určití druh antény. Ledovec vzniká na principu hydrostatického tlaku. Během nízkých teplot nebo v noci voda ve vzduchu okamžitě zkrystalizuje a spadne. Tím vzniká kuželovitá hora ledu, která svým tvarem připomíná posvátnou stúpu. Stúpy symbolizují jednotlivé prvky vesmíru a základní živly, svým tvarem připomínají tělo Buddhy sedícího v meditaci Čím ostřejší nebo strmější je tvar ledovce, tím hůř se led rozpouští, pozoroval Wangchuk. Jednu testovací stúpu postavil Wangchuk se studenty ze školy Semcol. Po mnoha neúspěších, slz a potu, během chladných nocí začala voda mrznout až do výšky jednopatrového domu.

K požehnání stúpy byla pozvaná Jeho Svátost Drikung Kyabgon Chetsang Rinpochey. Tibetský mnich, jeden z nejvyšších lamů hned po dalajlamovi, mnoho let tvrdě pracuje na problémech s životním prostředím ve vysokých horách a na ozelenění pouští. „Vždycky jsem si myslel, že je škoda té krásné, čisté vody v regionu. Možná by se mohla postavit přehrada, což je velmi obtížné. Tato myšlenka je samozřejmě mnohem lepší!“ hovoří s radostí pro jednu videokampaň. Mnich motivoval vojáky indické armády, aby pomohli položit potrubí ve strmé hornaté oblasti.

Celý projekt funguje od roku 2015. Nyní si obyvatelé Ladaku pořídili další umělý ledovec pomocí crowdfundingu. Pokrok s ledovými stúpami se dá živě sledovat na videu na blogu projektu. Samozřejmě na budování nových ledovců můžete také něco přispět.

Šifra již v minulosti psala o podobném projektu inženýra Madjida Abdellazize, který se zabývá nebeskou akupunturou a vyvinul „trhač mraků“ nebo zařízení SHA na harmonizaci sfér. Madjid Abdellaziz tak pomocí své technologie „přivolává déšť“ všude tam, kde je ho zapotřebí.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, časopis Šifra

Zdroj: https://motherboard.vice.com/de/article/yp38bg/ein-kuenstlicher-gletscher-gegen-den-klimawandel-222