Rumunský hacker přezdívaný Guccifer, který prolomil soukromý server Hillary Clintonové, byl odsouzen k 52 měsícům americkým federálním soudem ve Virginii. Jedná se o téměř maximální trest za hackování v rámci amerického práva, což má dle slov soudce zapůsobit jako odstrašující případ pro další švitořivé ručky hackerů.

Guccifer, 44letý bývalý řidič taxi a současný prodavač barev, vlastním jménem Marcel Lazar Lehel, byl zatčen v Rumunsku a obviněn za hackování. V roce 2014 ho předali do USA. V květnu tohoto roku byl shledán vinným z krádeže identity a neautorizovaného vstupu do chráněného počítače, také se přiznal k hacknutí téměř 100 Američanů během 14 měsíců.

„Tato epidemie musí skončit,“ řekl ve čtvrtek zmíněný soudce James Cacheris poté, co odsoudil Guccifera k 52 měsícům (54 měsíců je maximum, obhájci žádali o 3letý trest). „Rozsah škod, způsobený činností obžalovaného, je nespočitatelný.“

Zajímavé je to, že navzdory přiznání, přesněji řečeno prohlášení Guccifera, že pronikl do privátního e-mailového serveru bývalé ministryně zahraničí, neexistují žádné důkazy, že se mu to skutečně povedlo. Nicméně je jisté, že prozradil existenci tohoto soukromého serveru tím, že odhalil e-mailové účty tajemníka Clintonové Sidney Blumenthala a také vypustil několik jeho mailů adresovaných Clintonové v roce 2013.

Další z Gucciferových kousků je zkompromitování e-mailového účtu člena Bushovy rodiny a postování obrázků bývalého prezidenta George H. W. Bushe během jeho pobytu v nemocnici a také fotky dvou jeho autoportrétů.

Lehel bude v blízké době poslán zpátky do Rumunska, aby si zde odseděl trest udělený místní vládou, ale v roce 2018 se vrátí v roce 2018 do Spojených států, aby si tam odseděl pro změnu jejich trest.

 

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Překlad: Jan Petrák

Zdroj: https://www.rt.com/usa/357918-guccifer-jail-clinton-email/