Jedna z největších mlékárenských firem na světě, dánská Arla Foods, v pátek upozornila na skutečnost, že Evropa čelí nedostatku mléka, smetany a másla. Jejich ceny stoupají a okolo Vánoc se situace vyostří, neboť výrobci nebudou schopni uspokojit poptávku.

Podle šéfa firmy Pedera Tuborgha je mléka málo na celém světě a příčinou je jeho loňská nízká výkupní cena. Celosvětové ceny mléka se sice stabilizovaly, ale jsou meziročně o 28 procent vyšší, protože producenti kvůli nízkým výkupním cenám omezili výrobu.

„Všude v Evropě je velký nedostatek mléčných výrobků, vánoční poptávku vůbec nebude možné uspokojit,“ řekl agentuře Reuters Tuborgh.

V České republice lidé nakupují kostku másla za 50 korun, v červnu se podle šetření Českého statistického úřadu prodával jeden jeho kilogram za 187,50 korun. To představuje meziročně 43procentní zdražení. A může být hůř.

A jaké je zdůvodnění tohoto skokového zdražení? Obecným důvodem, který se v médiích uvádí, je to, že prý lidé nekupují tolik margarínů a vracejí se k máslu. Poptávka se tedy zvyšuje, navíc prý v létě je v mléce méně tuku. Jak ale naznačuje i vyjádření šéfa Arla Foods, je to jen výmluva… Stejně jako zvýšení poptávky po másle na světovém trhu.

A tak je příčiny třeba hledat i jinde. Například europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach uvedl, že závratnou cenu másla v Česku zavinila Evropská unie dotacemi vyplácenými na podporu snižování produkce mléka a mléčných výrobků. Mach poukázal na to, že Evropská unie pomocí dotací za nevyrábění mléka omezuje produkci mléka a mléčných výrobků. „Soudruzi v Bruselu neodhadli poptávku a nabídku. Je to jako ve slavném románu Hlava XXII,“ uvedl Mach s tím, že když úředníci v Bruselu chtěli omezit výrobu mléka, aby cena příliš neklesla, „nějak se spletli ve svých odhadech a cena másla je nyní v celé Evropě na rekordní úrovni.“

Ano, v září loňského roku vydala EU nařízení o „poskytování podpory na snížení produkce mléka“. Vyčleněno bylo 150 milionů eur s cílem snížit produkci v EU o miliardu litrů mléka ročně. Zemědělci tak dostávají 14 eur za každých nevyrobených a nedodaných 100 litrů mléka!

Takže co vzejde z toho, když někdo někomu zaplatí za to, ať něco nevyrábí? Ano, správně – nedostatek zboží. Prostě kdo dodá na trh méně mléka než v předchozím roce, dostane dotaci za každý litr, který na trh nedodá. Brusel chtěl podle Macha snížit produkci mléka, protože se obával toho, že omezení exportu do Ruska způsobené sankcemi bude tlačit na pokles cen ke škodě zemědělců. „Snížení produkce mléka v EU se bohužel potkalo s růstem obliby mléka v Číně. Navrch kampaně brojící proti palmovému oleji vedly lidi k větší oblibě potravin s kravským tukem namísto palmového,“ konstatoval Mach.

Jenže výsledkem snahy bruselských úředníků je enormní růst cen a rekordní cena másla na evropském trhu, jakož i jeho počínající nedostatek.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.byznysnoviny.cz/2017/08/26/letosni-vanoce-mohou-byt-bez-masla-poptavku-pry-nepujde-uspokojit-varoval-vyrobce/http://ekonomika.idnes.cz/maslo-zdrazeni-mleko-mlecny-prumysl-arla-foods-fro-/ekonomika.aspx?c=A170825_204338_ekonomika_mpl