Saúdská Arábie nemá zrovna pověst přívětivého a volnomyšlenkářského státu. V zemi panuje tuhá diktatura, neboť státní ideologie, která usiluje o návrat islámu ke kořenům, zastává totální podřazenost žen, právo šaría včetně jeho barbarských trestů, doslovný výklad Koránu a pochopitelně džihád, který pomocí svých ropných milionů šíří doma i ve světě.

Obyvatel této absolutistické islámské monarchie tak může přijít velice snadno nejen o iluze, ale třeba i o hlavu. Tu je odsouzen k trestu tisíci ran bičem nepohodlný blogger nebo ukamenují nějakou nevěrnici, rozumějte oběť znásilnění, či čarodějnici, tu někomu useknou ruku za přechovávání hašiše a poprava zde vychází zhruba na každý druhý den. V květnu letošního roku dokonce podala vláda inzerát, že přijme osm nových katů, neboť ti stávající jaksi nestíhají.

Saúdská Arábie se rovněž vyznačuje silnou finanční, logistickou i zbrojní podporou teroristických skupin po celém světě, včetně Islámského státu v Sýrii a Iráku. Nicméně v korporátních médiích si o Saúdské Arábii zřídka přečtete něco kritického, neboť je západním (= americkým) spojencem. I proto se tomuto skutečnému „Islámskému státu“ vyhnulo arabské jaro nebo výzvy k odstoupení diktátorů z čela země. Jsou to sice darebáci, ale NAŠI.

Zkrátka jen těžko si lze představit vhodnějšího adepta, který by mohl vést Radu OSN pro lidská práva. Ostatně, jak prohlásil Velký bratr z Washingtonu: toto rozhodnutí bychom měli přivítat, neboť Saúdští Arabové jsou naši blízcí spojenci… Na druhou stranu, když může americký prezident, tedy hlava země, která za 14 let rozvrátila minimálně 7 zemí,  dostat Nobelovu cenu míru, proč by barbaři nemohli dohlížet na dodržování lidských práv ve světě? Jak je vidět, když jde o ropu, moc a peníze, dokážou se domluvit i „křesťané“ s „muslimy“.

Saúdská Arábie sice letos překonala rekord v počtu poprav od roku 1995, ke konci roku ovšem zcela nečekaně „vyměkla“. Média informovala, že saúdskoarabský soud zmírnil trest vynesený nad srílanskou služebnou obviněnou z cizoložství. Už jí nehrozí trest smrti ukamenováním za to, že obcovala se svým partnerem, aniž by byli sezdáni, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení srílanské vlády. Pětačtyřicetiletá vdaná matka dvou dětí ze Srí Lanky byla odsouzena k ukamenování letos v srpnu, jejímu partnerovi, svobodnému srílanskému muži, soud vyměřil slušných 100 ran bičem.

Teď, v době našich největších křesťanských svátků, tak i islamistická Saúdská Arábie zlým jazykům ukázala, že se s ní na poli humanismu a milosrdenství musí počítat. Pochválen buď Alláh i Ježíš Kristus.

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra