V uplynulých dnech Šifra informovala o tom, že v domě Hillary a Billa Clintonových, nejmocnějšího páru světové politiky, vypukl požár. V nadsázce jsme položili otázku, zda náhodou nepálili důkazy své kriminální činnosti. To samozřejmě nevíme, ale jen o pár dní později přinesla zpravodajská agentura AP informaci, že americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nadaci Clintonových intenzivně vyšetřuje kvůli korupci. FBI pátrá, zda Nadace Hillary a Billa Clintonových získávala dary výměnou za politické protislužby v době, kdy byla Hillary Clintonová ministryní zahraničí. Není prý jasné, kdy vyšetřování začalo, nicméně trvá prý už několik měsíců.

Bývalý prezident Bill Clinton a jeho manželka Hillary čelí dlouhodobě podezření, že nadaci využívají k vlastnímu obohacení a že její dárci měli zvláštní přístup na ministerstvo zahraničí v dobách, kdy ho v letech 2009 až 2013 vedla Clintonová. Mluvčí nadace Craig Minassian uvedl, že nadace se „stala cílem politicky motivovaných obvinění a znovu a znovu se tato obvinění ukázala jako falešná“. Demokraté tvrdí, že Trump se snaží obviňováním své někdejší rivalky odvrátit pozornost od vyšetřování možných kontaktů lidí z Trumpovy předvolební kampaně s Ruskem.

Tento argument ovšem stojí na velmi chatrných základech. Jednak má Trump dost starostí sám se sebou, kdy mu podráží nohy i nejbližší okolí a spolupracovníci, a již od počátku svého prezidentství čelí mohutné snaze jej úřadu zbavit, jednak stále více indicií nasvědčuje tomu, že se v nadaci dělo něco moc špinavého.

Vždyť již v roce 2010 nezávislý průzkum, jejž podnikla prominentní právnická firma, která se specializuje na oblast filantropie, se usnesl, že nadace Clinton Foundation měla nejasný a slabý seznam ředitelů a mnoho dárců „očekávalo výměnou za dary nějaké benefity“.

Newyorskou právnickou firmu Simpson Thacher požádala Chelsea Clintonová, jediná dcera mocného páru, která měla o činnosti nadace svých rodičů notné pochybnosti. Průzkum vedla Victoria Bjorklundová, jedna z nejlépe hodnocených amerických expertů na praktiky vedení nadací a charit. Simpson Thacher našli celou řadu slabých míst ve struktuře managementu nadace Clintonových, včetně řídící rady tvořené výhradně z osob loajálních přímo Billovi nebo Hillary, dále neschopnost této rady hospodárně spravovat finance, řešit konflikty zájmů a provádění auditů na finančním základě namísto federálně nařízeného způsobu.

Nicméně nejzávažnějším odhalením během průzkumu byl fakt, že dárci u této nadace očekávali nazpět protislužby. „Někteří vyzpovídání informovali o konfliktech s těmi, kdo financují nebo darují, někteří z nich mají očekávání ,něco za něcoʻ výhod oplátkou za peněžní dary.“ Jinými slovy – něco si za své peníze kupovali.

Výzkumníci neidentifikovali ani fundraisery, ani dárce, nicméně mezi známými donátory jsou mnozí významní zahraniční vůdci, například blízkovýchodní šejkové, východoevropští magnáti, afričtí majitelé dolů či američtí miliardáři.

„Tohle je lupičská charita, která se vymkla kontrole už před lety. Nemluvíme o lidech, kteří neznají zákony. Tohle jsou lidi, kteří se na nevědomost nemůžou vymlouvat,“ řekl analytik na Wall Street a expert na filantropii Charles Ortel.

Jedním ze šokujících případů „lupičské charity“, který se dostal na veřejnost a o němž referovaly například noviny The New York Times, je událost spojená s charitou české modelky Petry Němcové.

V roce 2014 vyrazil na charitativní večer její nadace Happy Hearts (Šťastná srdce) i exprezident USA Bill Clinton. Clinton na večírku obdržel ocenění za celoživotní práci. Ovšem zadarmo se mu nechtělo. I přes urgence odmítal dorazit a za to, že nakonec na nadační večírek přišel, musela Němcové nadace, která se věnuje stavbě škol, nadaci rodiny Clintonových zaplatit (!) 500 000 dolarů. Deník New York Times v této souvislosti připomíná, že charitativní fond Němcové hospodaří se stokrát menším rozpočtem, než jakým disponuje nadace Clintonových.

„Němcová zaplatila vysokou cenu za skvělý moment s Billem Clintonem. Ale on využil tuto malou charitativní organizaci kvůli čemu? Půl milionu dolarů? Připadá mi to, jak je to správné slovo, nechutné,“ řekl ke Clintonovu vysokému honoráři Doug White z Kolumbijské univerzity, kde vede program dárcovského managementu.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.ap.org/en-us/http://www.nydailynews.com/newswires/news/national/fbi-probing-clinton-foundation-corruption-claims-article-1.3739994http://www.businessinsider.com/ap-fbi-investigating-clinton-foundation-corruption-claims-2018-1