Farmáři v nejchudším indickém regionu zaznamenávající rekordní úrody rýže. Zajímavé na tom je, že nepoužívají žádnou agrochemii ani GMO. Nepřímo tak opět naznačují, že navzdory viditelným studiím a názorů většiny možná nepotřebujeme Monsanto a podobné společnosti, abychom nakrmili svět.

Je dobré si v souvislosti s tímto lokálním úspěchem připomenout, že to byli právě indičtí farmáři, kteří po masivní revoluci a přechodu na GMO produkci nejvíce utrpěli, dokonce se zemí prohnala vlna sebevražd v řadách zchudlých farmářů, kteří naletěli na falešný příslib vyšší úrody a vyšších zisků.

Problém s geneticky modifikovanými plodinami je mimo jiné i tem, že produkci navzdory slibům o moc nezvyšují a ještě mají ve zvyku poškozovat okolní rostliny, které nejsou geneticky modifikované tak, aby byly resistentní vůči průmyslovým speciálně navrženým herbicidům. Dokonce i americké USDA (US Department of Agriculture), které bývá pod notným vlivem a tlakem agrochemických zájmů, vypustilo studii, která prohlašuje, že za 15 let užívání GMO plodin nedošlo k navýšení úrody.

A tu přichází na scénu Bihar, jedna z nejchudších oblastí Indie. Místní farmáři lámou světový rekord v produkci rýže bez agrochemie či GMO. V Roce 2013, Sumant Kumar a jeho rodina vyprodukovali úžasných 22,4 tun rýže na pouhém jednom hektaru půdy, což je údajně více, než se podařilo komukoliv, kdo GMO používá.

Kumar však nebyl jediným farmářem, který zaznamenal takové úspěchy. Mnoho dalších farmářských rodin v jeho i soupeřících komunitách zaznamenali více než 17tunové úrody na hektar. Za nevídaný úspěch údajně vděčí zavedením nové environmentálně přátelské metody pěstování rýže, známé jako SRI (System of Rice Intensification). SRI spočívá v sázení mladých rýžových plodin daleko od sebe ve čtvercové formaci, zároveň s užíváním vlhké půdy namísto běžné praktiky zaplavování rýžových polí. Prý používají i neagresivní hnojiva a (rotary weeding, přelož). Tato technika má umožnit farmářům přizpůsobit se momentálnímu klimatu, což je výhoda, vzhledem k faktu, jak nestabilní je v současné době.

Tato metoda přišla do Indie jako na zavolanou. Po devastujících cyklech zadlužení od roku 2002, kdy se do Indie navalilo GMO, představuje oživení úrody naději na revitalizaci jak produkce, tak i ekonomiky těchto oblastí. Nutno dodat, že situace už byla natolik tragická, že se četnost sebevražd mezi farmáři navýšila až na jednu sebevraždu každých 30 minut. Budeme tedy Indům držet palce, aby se vymanili z dluhů agrochemickým společnostem a s trochou štěstí vstoupili do světlejší éry svého snažení.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://www.trueactivist.com/indias-organic-rice-revolution-proves-gmos-are-unnecessary/