Etiopie, jedna z nejchudších zemí světa, staví vlastní elektrárnu, která bude zužitkovávat hromadící se odpadky. Elektrárnou tohoto typu je tak první v celé Africe, o čemž informoval server Face2FaceAfrica. Projektu se libozvučně říká Reppie.

Největší skládka této země na východě střední Afriky jménem Koshe je „domovem“ stovkám lidí, navzdory faktu, že se nelíbivým titulem pyšní přes 50 let. Místní často odpadky sbírají a přetvářejí na něco, co lze prodat. Většina odpadu pochází z hlavního města jménem Addis Ababa.

Před rokem se skládka rozrostla do velikosti zhruba 36 fotbalových hřišť, což etiopskou vládu konečně dotlačilo k činu. Minulý rok zde také došlo k tragédii, kdy masivní lavina odpadků zahubila 114 lidí, což tlak k vyřešení situace notně zesílilo.

Elektrárna by podle všeho měla začít fungovat v lednu a spálit 1400 tun odpadu denně, což odpovídá zhruba 80 procentům toho, co hlavní město vyprodukuje. Elektřina, která se tím získá, by pak měla zásobovat obyvatelstvo v okolí pokrytím zhruba 30 % jejich celkové spotřeby.

Zerubabel Getachew, který zastupuje Etiopii v na půdě OSN, minulý rok v Nairobi řekl: „Projekt Reppie je jen částí širší strategie Etiopie ve snaze zlepšit situaci znečištění prostředí a užívání obnovitelných zdrojů ve všech sektorech naší ekonomie. Doufám, že Reppie poslouží jako model ostatním zemím v regionu i po celém světě.“

Reppie project. Foto Cambridge Industries

Ambicemi tato země rozhodně nešetří. Jiný grandiózní, leč diplomaticky kontroverzní projekt nese název Velká etiopská renesanční přehrada, která má přinést obrovské výhody domácí zemi, ale notně a nebezpečně omezit Egypt, jenž se na Nilu, řece, na níž by měla přehrada stát, do určité míry zakládá.

Etiopie je vskutku zajímavá země – z historického hlediska se jednalo o křesťanskou (koptskou pravoslavnou) zemi, jež se dlouho těšila prestižnímu statusu říše, a také se jednalo o jednu ze dvou zemí, které až do druhé světové války odolaly evropskému kolonialismu.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://face2faceafrica.com/article/ethiopia-first-african-country-build-waste-energy-plant https://www.unenvironment.org/news-and-stories/story/ethiopias-waste-energy-plant-first-africa http://www.bbc.com/news/world-africa-22696623