Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange byl v Londýně zatčen. Ekvádor, který jej sedm let ukrýval před pomstou Američanů za to, že zveřejnil důležité informace, které odkryly věci, jež dle Američanů měly zůstat utajeny, nakonec podlehl nátlaku či učinil nějaký zákulisní obchod a Assange z ekvádorského velvyslanectví vyhodil. A ještě informoval britskou policii, která jej s velkou pompou zatkla a coby nejbližší americký vazal jej zřejmě předá do USA.

Sedmačtyřicetitelého novináře, díky němuž se svět dozvěděl, jaké zločiny páchají mocní tohoto světa, převzali policisté poté, co jej „zradil“ ekvádorský prezident Lenín Moreno. Tento čin ostře kritizoval bývalý ekvádorský prezident Rafael Correa, který navzdory mezinárodnímu tlaku a velké kritice jako jediný našel odvahu azyl Assangeovi udělit. Přesto, co nyní prezident Moreno provedl, si Ekvádor zaslouží velký respekt, neboť ostatní země včetně Česka nechala ostudná štvanice na novináře naprosto v klidu a nehnuly pro něj prstem.

To Londýn, který jde Washingtonu na ruku ve všech lumpárnách minimálně od války v Iráku na ruku, jako by snad Velká Británie ani nebyla suverénní zemí schopnou vlastního úsudku, Assange, jenž v Británii a zřejmě ani nikde jinde nic neprovedl, zatkl s odůvodněním, že došlo z jeho strany k porušení podmínek kauce v souvislosti s obviněním ze znásilnění ve Švédsku. Absurdním obviněním, dlužno dodat.

Štvancem se stal Australan proto, že před lety publikoval tajné dokumenty, jež upozorňují na porušování zákonů a lidských práv a zneužití moci. Od té doby čelí dlouhodobé perzekuci a výhružkám politiků, že z tohoto „boje“ nevyvázne živ. Bývalý poradce kanadského premiéra Tom Flanagan si přál, aby na Juliana Paula Assange byl spáchán letecký atentát, s tím, že „si zaslouží smrt“. Populární americká politička Sarah Palinová volala po tom, že „by měl být stíhán jako teroristé z Tálibánu či al-Káidy“. Někdejší prezidentský kandidát Mike Huckabee se vyslovil pro smrt Assange, skutek označil za velezradu a řekl, že „cokoli menšího než poprava by bylo příliš vlídným trestem“.

Protože se Assangeovi nemohli dostat na kobylku, udělali z něj sexuálního násilníka, když na něj najali dvě povětrné ženy nevalného charakteru. Krátce po zveřejnění některých výbušných dokumentů na WikiLeaks v roce 2010 na něj ve Švédsku, kde byl zrovna na semináři, podaly trestní oznámení kvůli údajnému znásilnění. Na Assange byl vydán mezinárodní zatykač a měl být vydán do Švédska. On však prohlásil, že jde o vykonstruované obvinění a záminku, jak jej dostat, neboť ze Švédska je vydání do USA pravděpodobnější.

Tomu, že jeho obavy nejsou paranoidní, nasvědčuje třeba to, že Švédsko Assangovi odmítlo dát jasnou záruku, že jde pouze o vyšetření jeho deliktu a nebude vydán do USA, i to, že ze znásilnění se nakonec vyklubal takzvaný „překvapivý sex“, tedy bez použití kondomu, jehož použití je ve Švédsku při styku dvou do té doby neznámých lidí povinné. No svinstvo…

Za dva roky nebyl Assange ani obžalován a úřady ve vyšetřování nijak nepokročily. Šéf WikiLeaks, který byl v Británii propuštěn na kauci, nakonec raději porušil její podmínky a kvůli obavám z toho, že bude zavražděn, se ukryl na ekvádorskou ambasádu v Londýně, kde žil až dosud, aniž by všichni ti obhájci lidských práv a svobod, placení z grantů těch samých šmejdů, kteří Assange pronásledují, byť jen pípli.

Assange loni řekl, že ekvádorský prezident Lenín Moreno již údajně rozhodl o ukončení jeho azylu, i když oficiálně to ještě nenařídil. Ukázalo se, že měl pravdu.

Loni v únoru Komise při Radě OSN pro lidská práva rozhodla, že „Julian Assange je svévolně zadržován Švédskem a Británií“. Právě tyto země ovšem uvedly, že jakmile vystrčí z ambasády nos, stejně ho zatknou. A tak se i stalo. Assange, který byl v Británii propuštěn za určitých podmínek na kauci, nakonec tyto podmínky porušil a raději se kvůli obavám o svůj život ukryl na ekvádorskou ambasádu v Londýně. Nyní byl ale předán nepříteli a do dalšího soudního stání 2. května zůstane ve vazbě. Nakonec může být Assange vydán do Švédska, nejvíc se ale logicky obává případného vydání do Spojených států, kde mu hrozí stíhání za zveřejnění důvěrných dokumentů o válce v Iráku a Afghánistánu.

Server Wikileaks na vyhození Assange z velvyslanectví upozornil již před několika dny. Uvedl ale, že důvodem je skandál kolem rodiny prezidenta Morena, která údajně převáděla peníze do daňových rájů a server podrobnosti o případu zveřejnil. V tom případě se ale Assange nemůže divit, že jej do zadku kopla i země, která mu jako jediná pomohla.

Ekvádorské rozhodnutí vydat Assange Británii má celou řadu kritiků, a to i mezi slavnými lidmi. Silikonová herečka z Pobřežní hlídky Pamela Andersonová, která v roce 2017 Assange na ekvádorské ambasádě dokonce navštívila, uvedla, že „Británie je americká děvka“. Analýza to je až překvapivě přesná. „Jak jsi mohl, Ekvádore? Jak jsi mohla, Británie? Samozřejmě – jsi americká děvka a potřebuješ odvést pozornost od svého idiotského brexitu,“ uvedla.

Moreno WikiLeaks zkritizoval za zveřejnění dokumentů a fotek týkajících se jeho rodiny, které se vzápětí objevily v ekvádorském tisku a internetu. Prezident prohlásil, že s offshoreovými firmami svého bratra nemá nic společného a bratr podle něj není státní zaměstnanec, takže může mít tyto firmy, kde chce. Moreno byl ale proti přítomnosti Assange na londýnské ambasádě již od začátku.

Bylo velmi smutné pozorovat Assangeovo zatčení. Zjevně si uvědomuje, co mu mohou Američané provést. Na záběrech je vidět, jak je sedmačtyřicetiletý Australan unavený a křičí a vyzývá lidi k odporu a snaží se ubránit odvlečení z budovy, kde jako zvíře zahnané do kouta strávil sedm let. Policie musela Assange doslova vynést.

Zatčení Assange naopak uvítala britská premiérka Theresa Mayová, která bez uzardění pronesla, že tímto činem se ukázalo, že „v Británii jsou si před zákonem všichni rovni“. Tak určitě… A ještě se nestyděla blábolit cosi o spravedlnosti. Že tato tragická osoba světové politiky raději nemlčela…

Pokud se Vám moje práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojíhoMůžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra