Edward Snowden varuje před bitcoinem. Není prý bezpečný

Bývalý spolupracovník zpravodajských služeb a whistleblower Edward Snowden označil bitcoin jako měnu, která „není bezpečná“. Pochválil také konkurenční kryptoměnu Zcash (zkratka ZEC), protože na rozdíl od bitcoinu svým uživatelům poskytuje soukromí. Snowden tuto poznámku učinil v reakci na jednoho uživatele Twitteru, který napsal: „Zcash je jediný altcoin, který je navržený a naprogramovaný profesionálními a akademickými kryptografy. To je obtížné ignorovat.“

Na to Snowden odpověděl: „Souhlas. Díky své technologii na ochranu dat je Zcash nejzajímavější alternativou k bitcoinu. Bitcoin je skvělý, ale pokud není utajený, není bezpečný.“

Bitcoin ve skutečnosti není anonymní, protože všechny transakce jsou zaznamenané s adresou příjemce a se všemi adresami odesílatele. V blockchainu jsou uložené na celou věčnost.

Je sice možné peněženku nastavit anonymně a přijímat transakce bez zadání svého jména, pokud si ale bitcoiny koupíte na burze a jsou zaplacené penězi, pak alespoň na burze znají nějaké jméno a úřady mohou burzu přinutit, aby jméno vydala.

Také analytické nástroje mohou vyvozovat závěry o adresách, které jsou skutečně anonymní, přičemž zkoumají, na jaké další adresy probíhaly transakce a kdo přeposlal bitcoiny na skutečně anonymní adresu.

Jak nedávno oznámila stránka Bitcoin.com, americká daňová správa získala analytický nástroj, který umožňuje sledovat transakce v kryptoskopech. Jejich cílem je odhalit případy daňového úniku pomocí kryptoskopů.

Kryptoměnu Zcash v loňském roce propagoval Edward Snowden, aby se vyřešil problém ochrany dat. Je pravda, že stejně jako bitcoin má veřejný blockchain. Uživatelé si ale u transakce mohou volitelně skrýt odesílatele, příjemce, a dokonce i částku, která je předmětem transakce.

Kromě Zcashe existují i ​​další kryptoměny, které uživatelům poskytují více soukromí, pokud chtějí. Jedná se o společnost Monero, jež je v současné době jedničkou mezi kryptoměnami s tržní kapitalizací ve výši 1,4 miliardy dolarů. Bitcoin je asi 50krát větší. Zcash je větší asi jen o polovinu.

Monero, aby dosáhl stejného cíle, používá jinou technologii. Edward Snowden se o Moneru vyjadřoval méně pozitivně. Mluvil o „amatérské kryptoměně“ a poukázal na možné nebezpečí pro whistleblowery: „Chyby se stávají a pro lidi, jako jsem já, mají obrovské následky.“

Zakladatel litecoinu Charlie Lee se Snowdenem nesouhlasí a na Twitteru řekl: „Vlastním Monero, ale žádný Zcash.“ Jako důvod uvádí, že u Monera jsou všechny transakce zahalené do blockchainu. U Zcashe je to jen jedna možnost, kterou si v případě potřeby může vybrat.

Monero se již nějakou dobu testovalo. Kryptoměna, která byla zkrácena pomocí XMR, existuje již od roku 2014. Na rozdíl od Zcashe, u Monera nemusí investoři platit „báňskou daň“. U Monera je také nižší inflace.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2017/10/06/edward-snowden-warnt-vor-bitcoin/