Edward Snowden: Solární drony vydrží ve vzduchu týdny. Budou sledovat celou populaci

Edward Snowden napsal a v úterý publikoval znepokojivý článek, v němž přináší nové informace týkající se už tak dosti kontroverzních dronů, které jsou využívány jak k zabíjení lidí, tak k jejich sledování.

Tentokrát se známý whistleblower pustil do solárně poháněných modelů, které mají zůstat aktivní ve vzduchu celé týdny za účelem sledováním pohybů nejenom jednotlivců, ale celé populace. Snowden napsal pro magazín The Intercept, který vede Glenn Greenwald, bývalý reportér britského deníku The Guardian, jenž publikoval Snowdenova odhalení o masivním sledování mobilních telefonů a elektronické komunikace lidstva americkou vládou:

„Cílem je nasadit solárně poháněné drony, které mohou zůstat ve vzduchu celé týdny, aniž by musely přistát. V tu chvíli můžete udělat to – když dáte jakékoliv typické signály snímající zařízení naspod, aby monitorovalo –, že bez přerušování snímáte vyzařování různých síťových adres každého notebooku, smartphonu, iPodu… A to nejenom kde se zrovna určité zařízení nachází, ale víte, ve kterém bytě přebývá, kam se přesouvá, v jaké časy a jakou cestou.“

LÍBÍ SE VÁM WEB ŠIFRY? SEZNAMTE SE I S JEDINEČNÝM MĚSÍČNÍKEM ŠIFRA A PŘEČTĚTE SI CELÉ ČÍSLO NA UKÁZKU ZDARMA.

Když se neustálý dohled rozšíří do několika měst, bezpečnostní agentury získají možnost sledovat „pohyby nejenom jednotlivců, ale i celých populací“, říká počítačový specialista. „Přiživováním se na moderní nutnosti zůstat připojení vlády mohou snížit naši důstojnost na něco, co připomíná cejchovaná zvířata. Hlavním rozdílem je to, že my jsme si za svoje cejchy ještě zaplatili a leží v našich kapsách.“

Snowden uznává, že jeho slova mohou pro některé čtenáře znít jako „fantazírovaná paranoia“, ale zdůraznil, že „na technické úrovni už je to tak snadné zavést, že si nedokáže představit budoucnost, ve které se o to nikdo alespoň nepokusí“. „Zpočátku se to bude používat jen ve válečných zónách, v souladu s našimi zvyky, ale sledovací technologie má tendenci nás sledovat až domů,“ napsal.

Vzhledem k tomu, že i ta nejparanoidnější myslitelná podezření se díky Snowdenovým předchozím odhalením ukázala jako slabý odvar skutečnosti, by nebylo rozumné jeho slova brát na lehkou váhu.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj