Jako kdybych se dneska probudil v éře hlubokého socialismu pozdních 80. let minulého století. Tehdy se pomalu drolil komunismus, ale tehdejší média jako Rudé právo přinášely zprávy o tom, jak republika vzkvétá a jak je z toho celý národ šťastný.

I proto mě překvapilo, že v době, kterou nazýváme érou svobody a demokracie, a v době členství v Evropské unii, která prochází zřejmě jedním z posledních stadií rozkladu, zaplavily dnes česká média články o tom, že důvěra v EU roste.

Při bližším pohledu to ale tak slavné není – sice trochu vzrostla, ale jen ve srovnání s minulým rokem, kdy byla na nejnižší úrovni v historii. Podpora členství v Evropské unii se v Česku vrátila na úroveň z počátku dekády, hlásaly titulky. Pro opětovný vstup země do EU by prý nyní hlasovalo pouhých 53 procent dotázaných lidí, což je o čtyři procentní body více než na jaře 2011. Proti loňskému roku se podíl lidí, kteří by ho znovu podpořili, zvýšil o osm procentních bodů.

Článek, který rozšířila Česká tisková kancelář (ČTK), uvádí, že se vnímání českého členství v Unii podle STEM zlepšilo po odeznění ekonomické a migrační krize. Před sedmi lety přitom počet těch, kteří by znovu hlasovali pro vstup do EU, který byl v roce 2004 médii a politiky mohutně propagován, prudce klesl na 49 procent z někdejších 59 procent. V letech 2015 a 2016 pak byla podpora Unie u české veřejnosti vůbec nejnižší, pro opětovný vstup do EU se tehdy vyslovilo 38 procent občanů.

Tedy nyní, kdy jsou problémy zametány pod koberec, neřeší se a vypadá to, že se zdánlivě nic neděje, můžeme považovat za úspěch, že lehce nadpoloviční počet lidí by po permanentní masáži znovu do EU vstoupil? To není přesvědčivý výsledek, přesto se to někomu může zdát i vzhledem k tomu, jak Unie (ne)funguje, zdát pořád ještě dost.

Zajímavé by ale bylo vidět, jak by dopadly výsledky bez všudypřítomné europropagandy, která oslavuje světlé dnešky i zítřky, a u reprezentativnějšího vzorku, než je tisícovka vybraných lidí. Největší podporu má Unie podle průzkumu mezi mladými, mezi nimiž by vstup do ní podpořilo 63 procent dotázaných. Práve ve školách a na univerzitách jsou velmi prounijní „osnovy“. Naopak u lidí nad 60 let, kteří něco pamatují, je podpora zhruba 45procentní. „Jde také o věkovou skupinu, u které se podpora EU nevrátila na úroveň roku 2010,“ uvedla agentura STEM.

Ze všech hlavních deníků pouze Mladá fronta Dnes popsala skutečnost méně růžově, a to už volbou titulku, že důvěra v Evropskou unii za 15 let klesla, v seriálu o EU z 21. června.

MF Dnes zároveň připomněla, kterak v roce 2009, kdy občané začali z nadšení v EU střízlivět, politici chlácholili lidi, že je všechno v nejlepším pořádku. Například tehdejší europoslankyně Zuzana Roithová ve videoklipu  Čechy uklidňovala: „Společná azylová a přistěhovalecká politika nám pomůže udržet migraci pod kontrolou. Nevěřte zlomyslným lžím, že k nám jižní země budou posílat azylanty. Společná migrační politika také pomůže bojovat proti nedůstojnému obchodování s lidmi. O detailech jednotných pravidel bude rozhodovat 27 vlád společně s Evropským parlamentem. Zaručuji vám, že to není o nás bez nás, ale o nás s námi,“ vysvětlovala Roithová a video uzavřela slovy: „Nenechte se strašit.“ Někteří lidé jsou zkrátka nepoučitelní.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra