„Do Ajn al-Arabu dorazilo asi 50 amerických vojáků a důstojníků, aby podporovali Kurdy v boji s Islámským státem,“ oznámil televizní kanál al-Majadín s odvoláním na vlastního zpravodaje. Tuto panarabskou satelitní televizi vede od roku 2012 bývalý zpravodaj konkurenční al-Džazíry Ghasan Džidú, jenž z katarské stanice financované státy Zálivu odešel, protože nesouhlasil s tím, jak informuje o válce v Sýrii a že ji podporuje.

Podle údajů televizního kanálu překročili američtí vojáci syrskou hranici na hraničním přechodu Baynar na hranici s Tureckem, část vojáků už je ve městě Kamyshli.

Koncem října dal americký prezident Barack Obama svůj souhlas k vyslání příslušníků amerických jednotek rychlého nasazení do Sýrie oficiálně za účelem podpory kurdských sil sebeobrany v boji s teroristickou skupinou Islámský stát.

Palčivá otázka ovšem je, proti komu Američané bojují – podle dosavadního vývoje se totiž zdá, že proti syrskému prezidentu Asadovi a Rusku. Kdyby totiž chtěli porazit Islámský stát, netrvali na odstranění prezidenta Bašára Asada a naopak jemu a Rusům pomohli proti hrdlořezům, kterým se dnes říká Islámský stát, s IS by byl amen. Jenže namísto toho dělají Američané už pět let pravý opak.

Ač je ruský prezident Vladimir Putin z politických důvodů přímo nejmenoval, ve svém čerstvém prohlášení, jak informovala tisková agentura Sputnik, se do zemí, které místo aby Islámský stát zastavily, naopak jej vytvořily a udržují při životě, ostře opřel. Lze se snadno dovtípit, že mezi zeměmi, které měl na mysli, je nejen Turecko, které Rusku v úterý sestřelilo letadlo, ale právě i USA.

„Někdo podporuje nezákonný obchod Islámského státu s ropou a lidmi a vydělává na tom,“ prohlásil Putin. „Teroristy, jejich nezákonný obchod s ropou, lidmi, drogami, uměleckými předměty a zbraněmi nejen kryli a kryjí, ale leckdo na tom i nadále vydělává, přičemž jde o miliony a miliardy dolarů.“

Ruský prezident znovu zopakoval, že vznik Islámského státu je důsledkem pasivity řady zemí a podporování teroristů. „Právě pasivita řady zemí a často i bezprostřední podpora terorismu měla vlastně za následek vznik tohoto hrůzostrašného jevu, takzvaného Islámského státu.“

V Sýrii tak již de facto nebojují jen teroristé proti Asadovi, ale jejich prostřednictvím především Západ či Turecko proti Sýrii a Rusku. A na tom, jestli je to oficiální válka nebo válka zástupná, pranic nesejde.
-miv-