Tak dlouho v Mexiku umírali novináři, až se zrušily noviny

Mexické noviny Nort ukončily svůj provoz. To není samo o sobě tak zajímavé. Kdyby ovšem nebylo faktu, kvůli němuž svůj konec oznámily v posledním editorialu. Noviny z hraničního města Juarez v čele s vlastníkem Oscarem Cantu Murgiaem prohlásily, že končí kvůli řetězci usmrcených novinářů, což „jim brání ve svobodném pokračování jejich práce“.

Rozhodnutí je vzhledem k situaci naprosto pochopitelné. Novináři jsou na tom s možností psát svobodně a bez ideologické, politické nebo jiné kontroly mizerně všude ve světě, ale na některých místech mají alespoň tu „slušnost“ nezávislým médiím škodit jen hanlivými poznámkami, razítky a špinavými kampaněmi. Usmrcování novinářů naštěstí zatím nemá příliš obdoby, alespoň ne v takové míře. Když to ale některý žurnalista přežene, může být zavražděn, zmizen, zasebevražděn nebo mít podivnou nehodu kdekoli na světě, od USA po Rusko.

„Milí čtenáři, píšu vám dnes za účelem vás informovat, že jsem se rozhodl skončit. To proto, že mimo jiné důvody už nemáme žádnou jistotu ani bezpečnost, jež by nám zaručovaly provozovat kritickou žurnalistiku a protiváhu,“ napsal majitel novin.

Je nutno však dodat, že kromě tohoto významně symbolického aktu se noviny potýkaly i s finančními problémy, nicméně majitel se vyjádřil s tím, že to bylo pět mrtvých nebo napadených novinářů během jediného měsíce, co jej nakonec donutilo s praxí přestat. Zemřelí novináři psali o místních vraždách, z nichž „nejslavnější“ pokryla novinářka Miroslava Breachová, když během posledních dnů svého života stihla informovat o 6 mrtvých během jedné jediné noci a následně o zavražděném aktivistovi za životní prostředí. Následně se stala sama obětí vraždy, a to 23. března.

Breachová mimo jiné také psala o korupci a drogových kartelech, které jak je již dlouho všem známo, se v Mexiku dočista utrhly ze řetězu.

Těsně předtím, 19. března, sloupkař Ricardo Monlui, který pracoval pro El Sol de Cordoba, byl dvakrát střelen těsně poté, co opustil se svou ženou a synem restauraci na pobřeží státu Veracruz.

Předtím, 2. března, novinář na volné noze jménem Cecilio Pineda Birto, který také založil rádio La Voz de Tierra Caliente, byl postřelen a zabit v myčce aut ve státě Guerrero.

Další dva novináři byli minulý měsíc raněni v útocích, o nichž se logicky usoudilo, že se jednalo o odvety za jejich práci. Tyto útoky jsou jen drobnou součástí jinak stále rostoucího počtu vražd i celkové kriminality po celém Mexiku.

Oscar Cantu na závěr editorialu zmínil, že nikdo za vraždu novinářky Breachové nepykal. Varoval před rostoucí kulturou „beztrestnosti“ a s pochopitelnou hořkostí svůj dopis zakončil: „Adios.“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.latimes.com/world/mexico-americas/la-fg-mexico-journalist-murders-20170323-story.htmlhttp://www.latimes.com/world/mexico-americas/la-fg-mexico-newspaper-closing-20170403-story.html