Vláda ve Španělsku čelí velké krizi, protože nechce zvyšovat důchody. Se sloganem „důstojné důchody“ tuto sobotu proti důchodové politice předsedy vlády Mariana Rajoye demonstrovaly desítky tisíc španělských důchodců. Pro Mariana Rajoye by takový vývoj mohl být kritický. Pokud ustoupí, tak riskuje, že ztratí podporu těch stran, které v současné době tolerují jeho menšinovou vládu. A podle listu El País chce Rajoy ustoupit.
V zemi se konalo víc než 100 lokálních demonstrací, na kterých důchodci požadovali navýšení důchodů o stoupající inflaci. Konzervativní strana za posledních pět let důchody zvyšovala jen velmi málo a trvale je odmítala navýšit o rostoucí inflaci. Letos se penze zvýšily jen o 0,25 procenta, jenže v roce 2017 byla míra inflace dvě procenta. Tím, že nedošlo k úpravě důchodů o inflaci, se kupní síla důchodců snížila.
Španělský důchodce v průměru obdrží 1247 eur, důchodkyně 797 eur. Podle nejnovějších statistik OECD má 66letý důchodce k dispozici přibližně stejnou částku jako průměrný pracovník stejného věku. Na důchody Španělsko vynakládá 11,4 % svého rozpočtu a zhruba 29 % svých veřejných výdajů. Země má vedoucí postavení v EU, pokud jde o výši vyplacených důchodů ve srovnání se zaměstnanci stejného věku. Riziko chudoby je u seniorů s průměrnými důchody 24,9 % oproti 20,8 % v EU.
Ekonomové se ale domnívají, že výše důchodů, které vyplácí španělská vláda, je neudržitelná. Španělsku hrozí stárnutí populace. Podíl pracujících se v následujících desetiletích sníží, zatímco počet důchodců se výrazně zvýší.
Rajoy je za své výdaje kritizován opozičními stranami. Kritizuje ho mimo jiné i předseda levicově-socialistického hnutí Podemos Pablo Iglesias, jenž poukázal na to, že vzhledem k dluhové krizi ve Španělsku nelze utrácet něco, co tady není. „Právě proto se musíme podřídit dohodám EU.“ Strana vždy odmítala zvýšení důchodů s tím, že na to nejsou peníze. Podemos však spolu se sociální demokratickou stranou PSOE a odborovými federacemi UGT a CCOO demonstrace, které probíhají již několik týdnů, podporuje.
Premiér Rajoy, který nedávno nechal mlátit stoupence katalánského referenda a jeho samostatnosti, tvrdí, že kompenzace inflace stojí Španělsko za rok 2018 tři miliardy eur, že tyto peníze pak chybí a úprava důchodů je vyloučená. Krátce po vypuknutí demonstrací ale Rajoy oznámil, že předčasně splatí půjčky na záchranu španělských bank, které byly Španělsku poskytnuty v rámci „záchranného“ balíčku.
V parlamentních volbách v roce 2016 Lidová strana získala 33 % hlasů a 137 ze 350 parlamentních křesel. Rajoy stále potřebuje podporu opozičních stran, aby mohl i nadále vládnout. Rozpočet za uplynulý rok se mohl schválit jen s podporou liberální strany a socialistů. V případě, že by ohledně rozpočtu nedošlo ke shodě, Lidová strana vyhlásí nové volby.
Jednodušší tak bude zřejmě poslechnout bankéře než důchodce. Co se týče důchodů, všichni penzisté, jak ti španělští, tak čeští, kteří mají výrazně méně, mohou být šťastni, že ještě vůbec nějaké důchody a k tomu pravidelně v hroutící se Evropě dostávají. Je totiž téměř jisté, pokud se nestane nějaký zázrak, že dnešní evropští třicátníci a možná i čtyřicátníci už od státu nedostanu ani korunu (či euro, pokud by tedy ještě existovalo).