Uplynulé týdny plnila média po celém světě takzvaná kauza Skripal. V britském Salisbury žijící dvojí agent Sergej Skripal spolu se svou dcerou Julií měl být v březnu otráven nervově paralytickou látkou novičok. Z činu byli bez důkazů obviněni Rusové, kterým různé evropské země na důkaz solidarity s Velkou Británií vyhostily značné množství diplomatů a vzniklo silné mezinárodní napětí.

Ačkoli má být novičok smrtelný, oba Skripalovi se překvapivě zotavili, a když nyní poskytla Julia Skripalová rozhovor v televizi, pochybnosti o pravdivosti britské verze událostí opět zesílily.

Své pochybnosti nyní vyjádřil v rozhovoru pro deník Právo i zkušený chemický expert Ladislav Středa, jenž pro nereálnost událostí tak, jak je prezentují Britové a západní média, uvádí velmi pádné odborné argumenty. „Když jsem sledoval, jak po pěti nedělích od útoku chtějí britské úřady odmořovat na místě v Salisbury látku, která je podle Vila Mirzajanova (spoluautora smrtící látky z rodiny novičoků – pozn. Šifry) velmi nestálá, nabyl jsem dojmu, že tohle už je jen divadlo pro veřejnost – všechno to odstraňování laviček, vytrhávání dlažby atd.,“ řekl Ladislav Středa, jenž je odborníkem na chemické bojové látky a do odchodu do penze působil mimo jiné na Státním úřadu pro jadernou bezpečnost. „Předesílám, že jsem nikdy nemohl pracovat s A-234. Odborníci ale upozorňují, že kdyby byl tento vysoce účinný jed nasazen, museli by být Skripalovi otráveni smrtelně. Nesedí ani způsob vyšetřování a neustále měněné britské zprávy o způsobu nasazení jedu – jednou v autě, pak v kosmetice, v pohance, na klice od dveří… Je mi nepochopitelné, že zkoumání místa otravy probíhalo tak dlouho.“

Inženýr Středa podotýká, že testování lze provést během jediného dne, a že by k rozptýlení pochybností stačilo zveřejnit fotografii otráveného Skripala nebo jeho dcery.  Novičok A-234 jako nervově paralytická látka totiž působí na oči: zornice se po otravě zúží tak, že jsou malé jako špendlíky. „Britská strana ale o podobném symptomu nikdy ani nemluvila. Navíc – pamatujete si na ten záběr, kde jsou na místě v akci chemičtí experti v izolačních ochranných prostředcích, a dokonce s dýchacími přístroji, zatímco o kousek dál stojí zcela nechráněný policista? Anebo si vezměte tu bytelnou britskou policistku, která postávala jen pár dní po otravě se svou kolegyní u dveří Skripalova domu, na jejichž kliku měl být údajně nanesen A-234. I ony byly zcela nechráněné. V prostředí kontaminovaném zvlášť silným smrtelným jedem!“

Na otázku, jaké jsou další „zádrhele“ s látkou A-234, kterou měli být Skripalovi údajně otráveni, inženýr Středa uvádí: „Odborníci z OPCW sdělili, že látka, kterou byli Skripalovi otráveni, je opravdu novičok. A podle jejich zjištění byla ta látka velmi čistá. Jenže podle Leonida Rinka (ruského vědce, který se na výzkumu novičoků přímo podílel) právě údaje OPCW o tom, že byl použit toxický chemicky vysoce čistý materiál, dokazují, že to nebyl novičok A-234. Pokud by byla gelovitou substancí, kterou Britové údajně u Skripala na klice dveří našli, čistá látka A-234, neušli by podle Rinka Skripalovi od těch dveří ani 50 metrů a okamžitě by na místě zemřeli.“

Expert dále uvedl, že se většina odborníků shoduje na tom, že příprava gramových množství novičoku v laboratorních podmínkách by neměla být složitá, a podle některých názorů by tuto přípravu měl být schopen provést průměrný absolvent magisterského studia chemie.

V rozhovoru zaznělo i několik dalších „výbušných“ výroků, které popírají tvrzení české vlády, že se novičok v Česku nikdy nevyráběl, nevyvíjel ani neskladoval. Britové tvrdili, že jediný, kdo jej vyrábí, jsou Rusové, ti ale uvedli, že to není pravda, že se vyrábí i jinde, například v Česku.

„Ve Vojenském výzkumném ústavu se v listopadu 2017 testovalo malé množství látky A-230. K tomu musela být příslušná látka vyrobena. Nikde se nemluvilo o dovozu této látky nebo o jejím získání jinou cestou. Vládní tvrzení neodpovídá skutečnosti, pokud se týká výroby. Ale odpovídá, pokud je řeč o vývoji a skladování.“

Vyrobit se takových látek oproti vládnímu tvrzení může vyrobit i pro testování relativně velké množství, aniž by se to kdekoli muselo hlásit. „Celkové množství látek seznamu 1 na území smluvního státu musí být v kteroukoli dobu rovno nebo menší než jedna tuna. (…) Látky ze skupiny novičoků nejsou uvedeny v seznamu 1 Úmluvy. Látka A-230 spadá pod režim Úmluvy při výrobě nad 1 tunu, ale látka A-234 až nad 30 tun. Kontrola inspekcí OPCW na místě se provádí tam, kde se vyrobí nad deset, respektive nad 200 tun těchto látek.“

V rozhovoru pro Právo Ladislav Středa také řekl: „Budu zde citovat dlouholetého pracovníka Technického sekretariátu OPCW Ralfa Trappa. Ten 4. května řekl, že s novičokem se experimentovalo ,zcela určitě v USA, jistě i v některých evropských zemích a možná ve státech v Asii´. Je tu i zpráva ze 16. května, podle níž německá tajná služba BND získala v 90. letech vzorky novičoku z Ruska, a poskytla je spojencům včetně Británie. Složení a vzorky látky byly podle odborných článků z konce 90. let známy v Německu, v USA, v Británii, ve Francii, v Nizozemsku, ve Švédsku a Kanadě. Dnes je asi řada států, které mají vojenské laboratoře, v nichž by se dal novičok vyrobit.“

A na otázku, jak tedy hodnotí britské tvrzení, že novičok v Salisbury (Středa několikrát podotkl, že Skripalovi podle něj nemohli být otráveni novičokem) mohli použít jen Rusové, Středa říká: „Neodpovídá to skutečnosti.“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra