Další kontroverze. Ať se člověk hlásí k promigrantskému táboru a domnívá se, že drtivá většina afrických či blízkovýchodních migrantů je zcela mírumilovná a přizpůsobivá, nebo naopak k zapřisáhlým odpůrcům, podle nichž se jedná o nepřizpůsobivou většinu, která přinejmenším nemile katalyzuje místní kriminalitu, tak či onak je nesporné, že v některých zemích přituhuje. Třeba ve Švédsku. Tato nevelká severská země patří mezi země s největším počtem přijímaných migrantů (190 000) ročně, což s sebou podobně jako v Německu přináší rostoucí potíže.

Nedávné vyjádření policisty jménem Peter Springare, který slouží už 47 let, přímo otřáslo sociálními sítěmi i Švédskem. Na internetu se vyjádřil takto: „Už toho mám dost. To, co vám napíšu, nebude politicky korektní. Ale mně už je to jedno, stejně se chystám do důchodu. Je to přesně to, co máme zakázáno zveřejnit, ačkoli to je pravda. Tohle jsem řešil celý týden od pondělí do pátku: znásilnění, znásilnění, loupeže, napadení, znásilnění, napadení a znásilnění, vydírání, napadení, násilí páchané na policii, výhružky policii, drogová kriminalita, pokus o vraždu, znásilnění… Znovu a znovu. Země zastupující týdenní zločiny: Irák, Irák, Turecko, Sýrie, Afghánistán, Somálsko, Somálsko, Sýrie znovu, Somálsko, neznámé, neznámé, Švédsko. Polovina z podezřelých nemá žádné platné doklady. A to mluvíme jen o obci Örebro. Tahle kriminalita vyčerpává naši vyšetřovací kapacitu na 100%.“

Peter Springare řekl něco, za co ho sepsul i premiér. Tím, že se o problému nebude mluvit, ale nezmizí. Foto Facebook

Ve Švédsku sužovaném politickou korektností tahle zpráva zapůsobila jako rozbuška. Post za šest dní získal přes 46 666 lajků, vznikla facebooková skupina na jeho podporu, která během pár dní získala 146 000 členů. Policistovi lidé posílají maily a do kanceláře tuny květin a dárků za jeho odvahu. Svoje výpovědi přidávají i další občané a policisté – a říkají to samé.

Naproti tomu hlavní média rozjela za pomoci politiků, kteří situaci způsobili, kampaň obviňující policistu – jak jinak – z rasismu a vyvolávání nenávisti. Obviněním nečelil pouze ze stran nekonečných zpráv na Facebooku (kde se dočkal více než 18 000 sdílení a přes 6000 komentářů) ale přímo od svého zaměstnavatele, a dokonce jej napadl i předseda vlády. „Nevím, jak to vypadá v Örebru, ale z širší perspektivy je pro mě jen velice těžké si představit, že by sto procent zločinů spáchali imigranti. Je pro mě velice, velice těžké takový obrázek přijmout, chtěl bych dát najevo, že to je zkrátka špatně,“ vyjádřil se švédský předseda vlády Stefan Löfven časopisu Expressen.

Policejní management dokonce proti Springarovi vyplnil stížnost, obviňující jej z podněcování rasové nenávisti, a posléze se okolo něj spustilo interní vyšetřování.

I přes všechny potíže, kterým policista čelí, se k Peterovi přidal otevřeně i další švédský policista –Tomas Åsenlöv: „Pracoval jsem v terénu přes 43 let. Sdílím Peterovu nakažlivou otázku na 100 %. Naše vedení se neodvažuje postavit se za žádnou stranu. Jak můžete vidět, žádný vysoký představitel se za Petera nepostavil. Namísto toho představili Kód 291, který zatajuje všechny zločiny spojené s imigranty.

Jen se podívejte na zákaz fotografií na policejní stanici. Je děsivé, že se něco takového děje v současném Švédsku. Úplným vrcholem toho všeho je, že má policejní ředitel kompletní moc nad policií. Místo aby podporoval své lidi, nařizuje jim přesuny, pokud netancují, jak píská.

Švédská veřejnost by se teď měla dozvědět veškerá fakta. Chápu, že mladší policisté nechtějí promluvit, kritizovat vedení policie nebo veřejně podporovat Petera. To proto, že by to byl konec jejich kariéry.“

Kód 291, o němž Åsenlöv mluví, je policejní protokol, jenž platí ve chvíli, kdy se policie potýká s problémem spojeným s uprchlíky. Zřejmě proto, aby mezi lidmi nebujely anti-imigrantské, pobuřující rasistické názory, má tento protokol případy sice řešit, ale utajit. Funguje od října 2016 a údajně „schoval“ přes 5000 incidentů, a to různé situace od pohřešujících osob, přes útoky, násilí, znásilnění až po vraždy.

Zaznamenávat statistiky zločinů podle národnosti mají policisté zakázáno i například v Německu. Pokud tedy oficiální představitelé těchto zemí tvrdí, že míra současné masové migrace (nikoli migrace běžné, která probíhá odjakživa) nezvýšila kriminalitu, teoreticky vlastně nelže. Když nemůžete do kolonky napsat národnost, nemůže se ani zvýšit kriminalita cizinců, to dá rozum.

Nebo je možné, že policisté přehánějí? Je dnes více než na místě, abychom si v hlavě pořádně promysleli, čeho si ceníme nejvíce, a jestli by se neměl celý přístup ke krizi od základu změnit. Jak ve smyslu politické korektnosti, totiž, že by si nemusely autority hrát na takové pokrokové dobráky, že raději zatají vraždy, než aby vypadaly jako rasisté, tak ve smyslu přestat léčit symptomy a zaměřit se na nemoc – a to nesmyslné, táhlé válčení na Blízkém východě, které v prvé řadě místní vyhání do světa.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.thelocal.se/20170112/swedens-2016-crime-stats-analyzed, http://www.thelocal.se/20170208/swedish-police-officer-causes-controversy-with-facebook-post, https://gatestone.eu/the-ball-starts-rolling/