Světová média informovala o tom, že rezignoval na funkci předsedy americké gymnastické federace Steve Penny. Podlehl tak rostoucímu tlaku expertů i veřejnosti, neboť neustále přibývá trestních oznámení kvůli sexuálnímu zneužívání mladých sportovkyň.

Vyšlo totiž najevo, že bývalý lékař reprezentace Larry Nassar, který už kvůli tomu skončil ve vazbě a jemuž hrozí trest také za držení dětské pornografie, systematicky zneužíval svého postavení, když sexuálně obtěžoval a napadal své svěřenkyně.

K žalobě proti němu se připojilo již 78 gymnastek z celkových 81 obětí, napsal například server Huffington Post.

Nassar dívky zneužíval během různých vyšetření již od roku 1997. Podle Detroit Free Press napadal zhruba dvanáctileté, ale i o něco starší dospívající dívky v prostorách kampusu Michiganské státní univerzity, gymnastického klubu v Dimondale i během akcí americké reprezentace. Ta přitom patří k nejlepším – jeho největší hvězda Simona Bilesová naposledy získala čtyři zlaté medaile na olympiádě v Riu de Janeiro.

Mnoho dnes již žen, které svědčí proti Nassarovi a které stále ještě sportují nebo již se sportem skončily, patřilo k naprosté světové špičce. V září loňského roku v rozhovoru pro Indianapolis Star první dvě ženy veřejně obvinily pana doktora z toho, že když byly nezletilé, mazlil se s nimi a pronikal do nich prsty pod záminkou, že jde o součást vyšetření. Obě řekly, že je penetroval vaginálně i análně bez použití rukavic či zvlhčovacích prostředků.

Doktor Larry Nassar vyšetřoval mladé gymnastky poněkud nestandardně. Nyní sedí ve vazbě. Foto policejní archiv

„Bylo to velmi matoucí, pokoušet se smířit s tím, co se dělo,“ řekla bývalá gymnastka Rachael Denhollanderová. „On je slavný doktor. Věřili mu mí přátelé i ostatní gymnasté. Jak se mohl dostat na takovou pozici, jak se mohl stát tak prominentní a důležitou osobou, když je tím, kým je?“