Americká společnost Coca-Cola prý jedná s kanadským pěstitelem marihuany Aurora Cannabis o výrobě nápojů s obsahem marihuany. Tvrdí to alespoň kanadský portál BNN Bloomberg, od nějž zprávu přejala média celého světa. Obě firmy hodlají spojit síly a vyvinout „zdraví prospěšné nápoje, které zmírní záněty, bolesti nebo křeče“. „Stejně jako řada jiných v nápojovém průmyslu i my se zajímáme o nepsychoaktivní kanabinoid CBD jako složku funkčních wellness nápojů,“ citoval BNN Bloomberg Coca-Colu.

Aurora dodala, že zatím nebyla přijata žádná rozhodnutí a že nekomentuje své projekty dříve, než jsou dotaženy, zájem o tento byznys ale firma připustila. Stejně jako Coca-Cola. Zdroje obeznámené s děním uvnitř Coca-Coly, které cituje BNN Bloomberg, ale tvrdí, že jednání jsou ve velmi pokročilém stadiu.

Spojení Coca-Coly s cannabisem by znamenalo přelomový moment ve více než 132leté historii společnosti, která vlastní více než 500 značek po celém světě. Její tržby loni dosáhly výše 35,4 miliard dolarů, tedy o 15,5 % méně než předloni, což ji nutí hledat další zdroje růstu na mezinárodních trzích, neboť posedlostí každé korporace je růst za každou cenu. Logicky se tak nabízejí různé novinky a inovativní nápoje; kromě chystané Coly s konopím to je například první alkoholický nápoj značky, dostupný zatím jen v Japonsku.

Že se Coca-Cola snaží „diverzifikovat“, tedy zvyšovat pestrost nabídky, je zřejmé i z její další čerstvé akvizice – v srpnu koupila za 5,1 miliardy dolarů britský kavárenský řetězec Costa Coffee.

Zároveň to ukazuje na obrat v postoji k marihuaně. Rekreační užívání marihuany už legalizovaly některé státy v USA, Kanada se chystá plně legalizovat používání konopí k rekreačním účelům příští měsíc a s legalizací v dalších zemích světa tento druh byznysu bude velmi přitažlivý. To neznamená, že by doteď nebyl, jen se vše odehrávalo nelegálně.

Pokud dojde i k novému, marihuanovému „dealu“ dojde, stane se Coc-Cola velmi zajímavým „dealerem“. Jde svým způsobem o návrat ke kořenům. Vždyť na začátku se do ikonického nápoje přidával kokain. I když výrobce tvrdí, že cannabis přodávaný do nápojů nebude obsahovat látky, kvůli kterým jej užívají huliči celého světa, ale bude akcentovat spíše léčebnou složku, bude to určitě trhák. Ono přežít dnešní dobu bez nějaké legální či nelegální „podpůrné substance“ je stále složitější.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra