Nápad lze označit přinejmenším za vynalézavý, je ale moudrý? Japonská vláda se snaží všelijak zužitkovat katastrofu v jaderné elektrárně Fukušima a jedním z návrhů je přetvořit hlínu a další odpad do nových cest.

Reaktory ve Fukušimě ještě mají hodně daleko od jakýchkoliv únosných norem radiace a přítomnost v blízkém okolí je stále (a dlouho bude) smrtelná. Navzdory očividnému riziku se ale japonská vláda pro přinejmenším diskutabilní užití radioaktivního odpadu již rozhodla. Zdravý rozum přitom velí, že cokoliv – včetně hlíny – z bezprostředního okolí reaktoru může nést nepříznivé následky.

Zprávy z roku 2017 ukazují, že úroveň radiace v okolí dosahuje až 530 Sv (sievertů) za hodinu, přičemž je prokázané, že pouhých 5 Sv za hodinu může již za několik měsíců mít smrtící následky a 10 Sv přežijeme jen několik týdnů. Ačkoliv lze předpokládat, že určitá úprava tohoto materiálu či promíchání s dalšími může radiaci zmírnit, je stále zcela na místě rozhodnutí zpochybňovat. Podle deníku Daily Mail místní projevovali svůj nesouhlas hlasitě a leckdy agresivně, ale kdo by je mohl vinit?

Japonské autority to však vidí jinak. Domnívají se, že zakopáním radioaktivní hlíny pod vrstvu „čisté“ zablokují jakékoliv nepříznivé důsledky. Ani toto ujišťení místním ale nestačí.

Tamní ministerstvo životního prostředí se do ambiciózního plánu nežene po hlavě. Nejdříve, jak ohlásilo, se chystá vyzkoušet „radioaktivní silnice“ ve městě Nihonmantsu. Slovy Japan Times: „Podle plánu bude ozářená půda zakopaná pod 200 metrů dlouhou částí silnice přímo ve městě. Tato půda, zabalená v černých plastových pytlích, mezitím leží v dočasných skladištích. Plán je zakopat ji 50 centimetrů či hlouběji a pokrýt ji čistou hlínou, aby se radiace zablokovala. Přes to se má nanést vrstva asfaltu.“ Nutno dodat, právě zde jsou nesouhlasné hlasy slyšet nejvíce.

Podle serveru Modern Survival Blog ovšem potřebujeme téměř metr hlíny (91,5 centimetrů) a zhruba 61 centimetrů asfaltu, aby se průniku radiace zabránilo. To ovšem představuje takřka dvojnásobek toho, co navrhuje vláda…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.science.news/2018-05-02-japan-to-build-roads-out-of-radioactive-fukushima-dirt.html https://modernsurvivalblog.com/nuclear/nuclear-radiation-shielding-protection/ https://www.naturalnews.com/2018-05-02-japan-to-build-roads-out-of-radioactive-fukushima-dirt.html https://www.naturalnews.com/2017-03-20-nuclear-engineer-says-fukushima-is-as-close-to-hell-as-i-can-imagine-contamination-will-linger-for-decades.html