Na konci minulého roku čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že pro jeho zemi nastal čas „zaujmout ve světě své místo na vrcholu“. Tato vize se zřejmě pozvolna plní. Posledních 70 let byl americký dolar nezpochybnitelný vládce světových měn. Zdá se ale, že se svět mění – a lze to mimo jiné zpozorovat i na evropských bankách, které začínají nahrazovat dolar čínským jüanem.

Čína o to usiluje očividně dlouhou dobu, kromě imperialistických choutek projevujících se v Jihočínském moři, tedy budováním opevnění na předtím neutrálních vodách prostřednictvím umělých ostrovů také tou nejvíce viditelnou zbraní, a to expanzí pomocí globalizace a obchodu. Ač Čína není jedinou zemí (v mnohých ohledech kopíruje taktiku Spojených států), je zřejmě nejúspěšnější současnou mocností ve snaze učinit ze své měny mezinárodní platidlo a především rezervní měnu. Svůj vliv také rozšiřuje pomocí zahraniční finanční „pomoci“ a financování vývoje nových technologií.

Jüan učinil velký krok kupředu v roce 2016, kdy se Mezinárodní měnový fond rozhodl zařadit jej do seznamu rezervních měn a alternativ pro dolar. Navzdory všem těmto snahám se ve třetím kvartálu minulého roku jen 1 % všech devizových rezerv týkalo jüanu (alespoň oficiálně), nicméně zdá se, že to se teď začne měnit. Čínský jüan nejen že tento týden oproti dolaru překonal svůj dvouletý rekord, německá Bundesbank také oznámila, že do svých rezerv jüan zahrne. Učinila tak poprvé v historii.

„Zjevný rozvoj, alespoň z evropského pohledu, za posledních 20 let byla rostoucí mezinárodní role (jüanu) na světových finančních trzích,“ prohlásil Andreas Dombret, člen předsedající rady německé centrální banky na konferenci v Hongkongu. Francouzská centrální banka dokonce odhalila, že část svých rezerv už v jüanu má.

Už v červnu Evropská centrální banka prohlásila, že vyměnila dolarové rezervy v ceně 611 milionů dolarů za jüan. Jedná se jen o malou změnu – Evropská centrální banka drží v devizových rezervách 44 miliard eur –, ale banky nedělají takové změny jen tak pro nic za nic. Jedná se o jasné potvrzení rostoucího vlivu Číny a její měny a evropské banky se zjevně připravují na jiný mezinárodní finanční systém.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.bbc.com/news/world-asia-china-41647872 https://qz.com/886917/davos-xi-jinping-rebuked-donald-trump-positioning-himself-as-champion-of-globalization/ http://www.bbc.com/news/world-asia-china-41564841 http://data.imf.org/?sk=E6A5F467-C14B-4AA8-9F6D-5A09EC4E62A4 https://www.reuters.com/article/bundesbank-reserves-yuan-france/bank-of-france-currency-reserves-partly-held-in-chinese-yuan-idUSL8N1PA4WJ