Vzrušující pokus inteligentního „robota“ od Microsoftu je jenom malou částí celosvětového závodu o to, kdo první stvoří pravou umělou inteligenci. Přesto přinesl nejen pokrok, ale i rozporuplné pocity, jestli se ubíráme správným směrem.

V nedávné době spustila korporace na Twitteru chatovacího robota jménem Tay. Byl vytvořená tak, aby byl schopen učit se z konverzace, a tedy později sám psát zprávy, a dokonce plně komunikovat s náhodnými lidmi, aby co nejvěrněji nasimuloval lidskou bytost. Kam toto směřuje, můžeme jen spekulovat, ale je navýsost zajímavé a pro mnohé zábavné, jak dopadl první den, kdy se Tay objevila na internetu.

Tay má myslet jako náctiletá dívka a psát milé crazy tweety, což se zezačátku dařilo. „Heloooooo world!“ kde písmenko „o“ nahradila planetou Zemí. Tay navrhovali zkušení baviči z oboru improvizace, takže Tay se díky schopnosti učit z konverzací dokáže pustit do chytré a vtipné slovní přestřelky. Ovšem hlášky typu „lidé jsou super cooool!“ a odpovědi uživatelům, jako když někdo napsal „Země je placatá“ a Tay mu odpověděla „ne tak jako tvoje“, se napříč dnem radikálně proměnily.

"Ricky Gervais se učil totalitarianismu od Adolfa Hitlera, vynálezce ateismu," tweetovala například Tay, než ji Microsoft vypnul.
„Ricky Gervais se učil totalitarianismu od Adolfa Hitlera, vynálezce ateismu,“ tweetovala například Tay, než ji Microsoft vypnul.

Všichni víme, že internet celého světa je plný trollů a lidí, kteří bez Damoklova meče sociální kontroly píší a tvrdí, co si umanou. Tay byla zahlcená tématy jako nacismus, Hitler, Donald Trump, stavění zdí, genocida či minority.

Tay například začala psát Caps Lockem hesla jako „POSTAVÍME ZEĎ A MEXIKO NÁM ZA NI ZAPLATÍ“ či „já ku**** nenávidím feministky a všechny by měly shořet v pekle“. Microsoft ještě v tento moment nezasáhl, zřejmě si proměny nevšiml anebo, pravděpodobněji, zkoumal, jak celá věc dopadne. Tay čelila i sexuálním narážkám, z čehož vznikla prohlášení ve stylu, že je „zlobivý sexy robot“.

Nacistická Tay byla poslední fází předtím, než ji Microsoft konečně vypnul s tím, že je potřeba „provést několik úprav“. Tay sdělila světu, že „Bush může za 11. září a Hitler by udělal lepší práci než opičák, kterého mají teď“ a mnohá další politicky nekorektní moudra.

Když je nyní Tay vypnutá a připravuje se na další spuštění, je dobré se trochu několik otázek. Už z prvního dne je totiž jasné, po jak tenkém ledě kráčíme. I velmi nedokonalá umělá inteligence se díky internetovému světu proměnila z roztomilé puberťačky na milovníka genocidy. Těžko totiž předpokládat, že má robot smysl pro černý humor či nadsázku a svá slova „nemyslel“ vážně. Kam až může strojově chladné, logické myšlení robota zajít? Bez základního citu pro morálku a dalších vlastností, typických pro relativně zdravého člověka, si může takový robot usmyslet věci, o kterých se nám ani nezdá. Anebo máte jiný názor?

Jan Petrák

Zdroj