Vývoz českého skotu stoupá, informoval server iHned.cz. Obchodníci se zvířaty loni z Česka vyvezli rekordních 240 tisíc kusů živého skotu. Byznys, ve kterém se minulý rok protočilo skoro pět miliard korun, stále roste. Hlavním důvodem je podle iHned.cz velký zájem z Turecka, kam se krávy a býci z Česka začali ve velkém vozit už v roce 2015.
Jestliže byl v roce 2014 podíl Turecka na celkovém exportu skotu z Česka 1,9 procenta v kusech a 3,1 procenta v hodnotě, po tureckém boomu a loni už to podle dat Českého statistického úřadu bylo skoro 13 procent, respektive 19,4 procenta. Za pouhé dva roky vývoz do Turecka stoupl více než osmkrát − za miliardu korun.
Nejvíce živého skotu z Česka se vozí ale do Rakouska, kam však míří především kusy určené na porážku. Turci mají zájem o mladý skot určený na vykrmení či plemenné jalovice.
V roce 2014 byl podíl Turecka na celkovém exportu skotu z Česka 1,9 procenta v kusech a 3,1 procenta v hodnotě. Pak ale přišel turecký boom a loni už to podle dat Českého statistického úřadu bylo skoro 13 procent, respektive 19,4 procenta. Za pouhé dva roky vývoz do Turecka stoupl více než osmkrát − loni měl hodnotu už téměř miliardu korun.
Největším trhem stále pro živý skot z Česka zůstává Rakousko. Tam ale míří především kusy určené na porážku. Turci mají zájem o mladý skot určený na vykrmení či plemenné jalovice. Země chce totiž zhruba do pěti let utlumit dovoz a vybudovat soběstačné zemědělství. Jejich maso a mléko končí na domácím trhu i v dalších zemích dál na východ a také v Rusku – místo masa, které Rusko kupovalo v EU.
Turecko skupuje zvířata po celé Evropě a nově hledá skot, který by tvořil základ vlastních stád. Jde tedy přesně opačnou cestou než Česko, které je zcela závislé na dovozu a v případě uzavření hranic nebo nepředvídatelné situace by brzy vymřelo hlady.
Jako by nestačilo, v jakých podmínkách žijí zvířata ve velkochovech (na jednoho českého zemědělce vychází v průměru 270 krav), ještě jsou vystresovaná převážena po celé Evropě. „Pokusili jsme se o zmírnění pravidel, ale byznys stále běží a jeho další rozmach není ohrožený,“ řekl iHned.cz ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Dožijeme se někdy doby, kdy si budeme pěstovat vlastní plodiny a chovat vlastní zvířata, nebo bude dál pokračovat nesmyslný model, který podporuje Evropská unie a který jde na ruku korporacím? O dotování velkochovů na úkor evropských zemědělců psala Šifra zde.
-red-
Zdroj: http://archiv.ihned.cz/c1-65672790-ceske-kravy-pro-turecko