Bývalý izraelský ministr má již velmi pestrou kriminální dráhu. Foto Profimedia

Že by adept na nejhloupějšího ministra všech dob? V Izraeli vybuchla politická bomba. Bývalý izraelský ministr Bývalý izraelský ministr Gonen Segev dělal agenta Íránu, tedy země, se kterou je Izrael neustále na hraně války.

Jeho dobrodružství trvalo šest let. Ač jsou většinou politici podezříváni naopak z toho, že jsou agenty izraelské tajné služby Mossad, bývalý ministr energetiky a informatiky si vybral opačnou cestu. A nechals e chytit.

Segev se obhajuje tím, že to dělal s rozmyslem a pro dobro Izraele, těžko ale předpokládat, že by mu to Izraelci uvěřili. Poté, co jej v květnu zadrželi agenti kontrarozvědky Šin Bet a domů přivezli v poutech, obvinili ho ze spolupráce s nepřítelem v době války, ze špionáže proti Izraeli a poskytování zpravodajských informací nepříteli.

Životopis někdejšího zázračného dítěte izraelské politiky skýtá ale i další malá překvapení. Ve vězení už to totiž dobře zná. Je to neuvěřitelný příběh. Ale co jiného také čekat od chlapíka, který coby vystudovaný lékař pašoval před 14 lety 32 tisíc pilulek extázi maskovanou za lentilky. Z Amsterdamu! Fakt nenápadné… A ještě si tužkou překreslil datum v propadlém diplomatickém pasu.

Nenapadlo ho rovněž nic lepšího než si chtít v Hongkongu přivydělat tím, že nahlásí krádež kreditky a pak s ní půjde vybírat z bankomatů, jenže zapomněl, že přitom kouká do kamery. Pat a Mat hadr.

Odseděl si za to pět let a přišel o lékařskou licenci. I z toho důvodu žil stranou, konkrétně v Nigérii, v jakémsi malém exilu. Nebyl by to ale on, kdyby se zase do něčeho nenamočil.

Před šesti lety se vydal na íránskou ambasádu v Abuji ošetřit nemocné dítě, a už tam, obrazně řečeno, zůstal. Nejméně dvakrát odjel do Teheránu, kde se na tajných schůzkách setkával, a údajně předhazoval izraleské byznysmeny ze strategických odvětví přímo íránským agentům, které jim představoval jako obchodníky.

Platil za velmi nadějného mladého politika; vypadal dobře, cvičil se na vojenského pilota, stal se kapitánem v armádě, následně vystudoval medicínu a v pouhých pětatřiceti letech se stal poslancem, o tři roky pozděj byl dokonce jmenován ministrem. Od roku 1996, kdy jeho vládní strana prohrála volby, to s ním ale šlo rychle z kopce.

Vypadá to, že tohohle chlapa je na svobodě škoda…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra