Někdejší šéfka rakouských Zelených Eva Glawischnigová opouští stranu. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by nezamířila rovnou do velké loterijní společnosti Novomatic.

Rakouské Zelené rozhodnutí jejich předsedkyně z let 2008 až 2017 šokovalo, protože se proti hazardu vždy ostře vymezovali. Pro Zelené podle mluvčího strany Wernera Koglera nadále platí, že budou kritizovat koncern Novomatic.

Ani to ale nemění nic na obrovské pachuti a znevěrohodnění upřímnosti politiky Zelených. V čele Zelených Eva Glawischnigová totiž učinila z posílení zákonů na omezení hazardu jedno z hlavních témat strany a docílila například zákazu výherních automatů ve Vídni (kromě kasin).

Zelená právnička je též známou odpůrkyní jaderné energetiky a často kritizovala slovenské a české jaderné elektrárny. Její změna zaměstnání je na stejné úrovni, jako kdyby po tom všem nastoupila jako ředitelka Temelína.

Rakouský deník Die Presse změnu profesního zaměření 49leté Glawischnigové označil za jeden z „nejpozoruhodnějších v nedávné politické a ekonomické historii“ Rakouska.

Glawischnigová oznámila odchod z postu předsedkyně Zelených i z parlamentu loni v květnu. Své rozhodnutí označila za „nanejvýš osobní“ a upřesnila, že se chce ve zdraví věnovat svým dvěma synům. V říjnových volbách Zelení utrpěli debakl a paní Glawischnigová dostala zřejmě nabídka, která se neodmítá. Rakouští Zelení mohou jen doufat, že nabídku dostala až po svém odchodu ze strany a pro Novomatic nepracovala celou dobu, kdy proti němu v politice bojovalo. Peníze jsou totiž pro spoustu lidí mocnější silou než jakákoli jiná energie – i ta jaderná.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-