Kardinál George Pell (pátý zleva) si jen tak "obyčejně penetroval". Ve Vatikánu běžná zábava.

Zneužívání dětí, ale i jeptišek a každého, kdo má ruce a nohy, je obrovský problém, o kterém se mluví stále hlasitěji. Případy, které se dostávají na veřejnost – a to je jen špička ledovce -, jsou často otřesné a je stále jasnější, že jde o masový, systémový problém uvnitř uzavřených církevních organizací. Podobné organizace dokonce devianty a lidi s jinými sexuálními preferencemi zřejmě přímo přitahují, neboť se mohou za sutanami lépe schovat a za zdmi kostelů a klášterů mají pro podobné aktivity ideální podmínky.

Čerstvě byl usvědčen australský kardinál George Pell ze sexuálního zneužití dvou chlapců. Soud v Melbourne nařídil pro bývalého šéfa vatikánské pokladny vazbu a zahájil se 77letým „duchovním“ řízení o výši trestu, který může dosáhnout až 50 let. Pell je vinen z toho, že v 90. letech ve funkci arcibiskupa zneužil dva chlapce ve věku 12 a 13 let. Jeden z nich, nyní 34letý muž, u soudu vyprávěl, že se Pell v roce 1996 před ním a druhým hochem obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval při tom, a přinutil ho také k orálnímu sexu. Druhý zneužitý zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem. Asi toho ale bylo podstatně víc… Jde o vůbec nejvýše postaveného člena katolické církve, kterému bylo sexuální zneužívání prokázáno.

To, že katolický duchovní zneužívá chlapce, už zřejmě nikoho ani nepřekvapí. V únoru média informovala třeba i o tom, jak kněží znásilňují jeptišky. Papež František dokonce přiznal, že jeho předchůdce Benedikt XVI. musel rozpustit celou církevní kongregaci, v níž si kněží sexuálně zotročili jeptišky.

Šokující ale není jen to, co zvrhlíci schovávající se za službu Bohu provádějí, ale i jak o tom smýšlejí. Například zmíněný kardinál George Pell si myslí, že je jeho činnost v pořádku. Korunu všemu nasadil jeho advokát Robert Richter, který se u soudu snažil dokázat, že v případě jeho klienta neexistují žádné přitěžující okolnosti. A přitom prohlásil: „Byla to obyčejná sexuální penetrace, při které se dítě aktivně nezapojuje.“ Nevím, jestli ho někdo proti jeho vůli někdy „obyčejně penetroval“, protože pokud dokáže vypustit ze svých nevymáchaných advokátských úst něco podobného, možná by k jeho lepšímu pochopení situace pomohlo, kdyby ho na 14 dní zavřeli do kláštera a někdo mu to názorně předvedl. Samozřejmě pouze za předpokladu, že by se mu to nelíbilo.

Richterova neuvěřitelná slova nadzvedla i soudce Petera Kidda. „Musí vám být jasné, že s vaším podáním (událostí) nyní bojuji. A když se podívám na vaše argumenty – a co?“ nevěřil vlastním uším a chování kardinála označil jako „necitlivý, hrubý prohřešek a šokující počínání“. Pan advokát samozřejmě nesouhlasí a podle jeho názoru rozhodně není hodno vzetí do vazby. Lze pochopit, že je placen za to, aby z toho pana kardinála vysekal, ale někdy je opravdu lepší mlčet…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra