Toto zajímavé prohlášení nadhodil americký deník Pittsburgh Tribune Review a rozhodně stojí za úvahu. Uvažuje se o zbraních, jako jsou laserové platformy na válečných lodích i stíhačkách, o robotech střílejících protitankové rakety či vojácích s puškami, díky nimž se každý z nich může snadno přepnout do role snipera.

Popravdě, většina těchto zbraní se prý teprve vyvíjí (ačkoliv i to by leccos znamenalo), ovšem některé z nich už se začínají používat. To platí zejména pro laserové zbraně, které Pentagon vyvíjí už celá desetiletí. Jak píše Pittsburgh Tribune Review, příští války Pentagonu budou „více propojené než kdykoliv předtím, s kulkami, které poskytují možnost odhalit a zničit nepřátele s nemilosrdnou přesností, ulehčujíce tak ztrátám na americké straně“.

Dle kritiků mnohé z těchto futuristických zázraků nikdy nenavštíví opravdové bojiště, jiní se naopak domnívají, že je v moci Spojených států udělat z původních sci-fi snů realitu brzké současnosti.  Robotika míří směrem, v němž postupně nahrazuje lidi v práci, a zdá se, že i ve válčení. Podle některých odhadů dokonce „vystrnadí“ lidi z pozic vojenského rozhodování. To jsou zatím ale jen pouhé spekulace.

Americká DARPA (Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty) rozdává nad armádními novotami samé úsměvy. Jak hlásí Breaking Defense, šestý největší dodavatel pro americkou obranu Northrup Grumman pracuje na vývoji nové generace letounů. Víceprezident z Northrupu pro výzkum, technologii a pokročilý design Chris Hernandez se s Breaking Defense podělil o bližší informace. O novém letounu sám výrobce referuje jako o NG Air Dominance a popsal jeho hlavní prvky takto: musí dolétnout daleko, neboť za mořem od Ameriky nebude mít k dispozici základny, z nichž může operovat. Dále musí pojmout hodně zbraní a překvapit vysokou výdrží. „Vypadá jako naše kráska B-2 a to se už vážně blíží k tomu, co chceme,“ povídá Hernandez.

DARPA s nemalým rozpočtem 3 miliardy dolarů podporuje skoro 250 projektů, zaručujících tak dominanci vojenské technologie Spojených států. Tribune dále píše: „Priority DARPA dále zahrnují nalezení a oklamání nepřátelských radarů ještě předtím, než si všimnou amerických jednotek; vývoj navigačních systémů, které nepotřebují systém Global Positioning System Satellites, který je zranitelný vůči nepřátelským raketám; a vztyčení elektronických zdí za účelem chránit Ameriku před kyberútoky a zároveň projíždění bilionů dat při hledání stop terorismu v zámoří.“

Záměr reformovat vojenství západního vojenského giganta je zřejmý, a cestou bude mimo jiné omezení lidských ztrát (tedy alespoň na straně USA) a jejich postupně nahrazování robotikou. Michael Horowitt, profesor sociálních věd z Pennsylvánské univerzity, řekl: „Systémy, které přímo nevyžadují, aby je řídil člověk, jsou vlnou budoucnosti.“ Jedná se o jednoho z prominentních expertů na samosprávné zbraně a nesouhlasí s kritiky, kteří považují stroje lovící lidi za hrozbu. Dle jeho slov jsou tyto obavy „přehnané.“

Ostatně kdo by se tak asi mohl bát amerických superzbraní, že ano?

Jan Petrák

Zdroj: http://www.nationalsecurity.news/2016-03-07-u-s-militarys-next-war-with-be-fought-with-futuristic-weapons.html