Bitcoin, nebo Shitcoin?

Před necelým rokem mě inteligentní, vynalézavý a technicky zdatný kamarád Jirka lanařil na investici do kryptoměn. Prý je to revoluce, budoucnost, konec klasického finančního systému… Když začal básnit o revolučním kryptoměnovém programu, který mi zaručeně přinese finanční svobodu, moje červená kontrolka se rozblikala.

Vzpomněl jsem si, jak mi totéž o několik let dříve slibovala u jiného projektu jiná moje známá. A jak lákavé bylo jí uvěřit a jak smutné, když se ukázalo, že to celé je úplná blbost. Ona přesvědčivě mluvila o revolučním doplňku stravy, on o kryptoměně, ale znělo to úplně stejně: finanční svoboda rychle a bez práce. Jakmile někdo přijde s tím, že mi vydělá peníze něco jiného než já a moje úsilí, jsem od jistých dob dost skeptický. Zní to zkrátka až příliš hezky na to, aby to v tomhle světě plném podvodů mohla být pravda, a hlavně – zadarmo není nikdy nic.

Ta krytpoměna mi přesto vrtala hlavou. Zatímco já hledal informace o bitcoinu, až za pár týdnu jsem si všiml, že on mluvil o jakémsi Bitconnectu. Že stačí vložit 100 dolarů a všechno bude fajn. Vůbec by mě nenapadlo, že Bitconnect a Bitcoin spolu nemají absolutně nic společného, tedy samozřejmě kromě toho, že jsou to ty kryptoměny. Chytře a marketingově bezchybně to zakladatelé vymysleli – hodně lidí si toho pravděpodobně vůbec nemusí všimnout.

Jirka mi ve svém svatém nadšení líčil, proč je ten Bitconnect jasná volba. Dnešní finanční a politický systém je prý vystavěn tak, aby obyčejné pracující lidi zotročoval a ekonomicky vysával a aby těm, kteří jsou u tvorby peněz, generoval obrovské bezpracné zisky. Tyto peníze jsou pak investovány do strategie „rozděl a panuj“, které většinu lidí na světě drží v neustálém strachu, ať už z válek, terorismu nebo jen z chudoby. Pracovat v dnešní době v České republice pro nějakou korporaci za zde nabízené směšné mzdy je ztráta času a hlavně svobody. Rozjet vlastní podnikání bez větších investic je běh na hodně nejisté a hodně dlouhé trati. Kdybychom mohli jako občané a skuteční majitelé tohoto státu ovlivňovat, kam půjdou naše daně, kdyby byly spravedlivé mzdy a kdyby nebyli na finančním systému parazité, nemuseli bychom přemýšlet, jak se z toho systému dostat a jak ho obejít. Jenže protože tu máme diktaturu politických stran, globální finanční oligarchii a ekonomický terorismus, tak o tom přemýšlet musíme.

To všechno znělo tak logicky (a idealisticky), že se tomu teoreticky nedalo skoro nic vytknout. Pořád jsem ale nechápal, proč by to u nějaké kryptoměny mělo být jinak, než je obvyklé. Jestli je to krypto, nebo klasický papírek, pořád jde jenom o to, co o tom někdo řekne, že to je. Když bankéři řeknou, že se bude platit kravským lejnem, budeme se hnát za nimi.

Lidé po celém světě již vytvořili velké množství alternativních finančních systémů, mnohde například fungují lokální měny, které pomáhají podporovat místní ekonomiku. Ale kryptoměny mají podle Jirky tu výhodu, že nejsou omezeny ničím, kromě ochoty lidí je používat. „Často bývají vytvořeny s otevřeným kódem (open source) a tak je tomu i v případě Bitconnectu. Za těch několik posledních let, co lidstvo začalo ve velkém chápat, jak je náš finanční systém vysáván parazity, se ukázalo, že právě kryptoměny jsou zřejmě tím hlavním nástrojem, který pomůže lidstvo osvobodit z globálního otroctví. Pokud jsou kryptoměny dobře naprogramovány, což znamená, že fungují decentralizovaně, pak jsou nezničitelné a nezcizitelné a budou existovat tak dlouho, jak dlouho bude existovat internet. Když jsou navíc s veřejně přístupným kódem, tak je mohou zkušení programátoři snadno prověřit a velice rychle by se po internetu rozkřiklo, pokud by se jednalo o podvod typu Ponziho schéma,“ přesvědčoval mě v jednom z e-mailů.

„Nejsi si, Jirko, tak jistý proto, že tomu jako alternativec a hledač lepšího světa prostě jenom věřit chceš? Máš to kromě víry něčím podložené? A kdo to naprogramoval? Ty ho znáš, že víš, že je to bezpečné?“ šťoural jsem do něj lehce, ale věděl jsem, že zbytečně. Prý je to prostě tutovka. „BitConnect má všude zelenou, což znamená, že je prověřený a spolehlivý. Pokud si dáš tu práci a prohledáš internetové diskuse, které jsou samozřejmě jen v angličtině, protože u nás zatím Bitconnect známý není, zjistíš, že všude měli lidé pochybnosti, ale zatím je nikdo nepotvrdil a všichni jsou spokojení.“ V Americe byli taky všichni až do roku 2008 spokojení, pomyslel jsem si, ale už jsem radši mlčel. „Tutovku“ jsem si samozřejmě nechal ujít.

A tutovka to opravdu byla. Nebudu vás dlouho napínat – Bitconnect je v řiti. Pyramida jako vyšitá, bublina splaskla. Ještě v prosinci 2017 stál jeden BitConnectCoin 463 dolarů. V lednu už jen 19 dolarů. Zakladatelé projektu oznámili, že jim jdou američtí regulátoři po krku, a tak zavírají obchodování se svou kryptoměnou. Dobrá výmluva. Pokud někomu zbyly bitconnecty, může si je akorát tak prohlížet na displeji. Jen pro ilustraci, když hodnota „mincí“ spadla o 98 procent, vypařilo se zhruba padesát miliard korun. Sociální sítě se od ledna plnily příběhy lidí, kteří do projektu investovali životní úspory nebo si kvůli vidině rychlého zbohatnutí brali obří úvěry. Co na to říct…

Podvod to byl svým způsobem geniální, i když od počátku podezřelý. Bitconnect totiž nabízel úrokovou sazbu až 40 % měsíčně, v průměru 27,6 %, což je u jakéhokoli legálního a poctivého byznysu naprosto nereálné číslo, kryptoměna nekryptoměna. Když někdo nabízí 40 procent, může to být jedině Ponziho schéma. To funguje tak, že se zisky vyplácejí z nových vkladů, o žádné investování nejde. Prostě vám dá někdo tisícovku, ze které někomu jinému vyplatíte čtyři stovky. Funguje to do chvíle, kdy systém zkolabuje kvůli nedostatku nových vkladů, případně provozovatelé utečou se všemi penězi.

Bitconnect rostl rychle i proto, že se dostal mezi největší kryptoměny skvělým trikem.  Investici totiž nešlo provést jinak než v jeho vlastní měně BitconnectCoin. Kdo se chtěl zúčastnit, musel nakoupit BitconnectCoiny (BCC). Nebylo je ale možné kupit za normální peníze, nýbrž za jinou kryptoměnu, konkrétně bitcoiny. Terpve za bitcoin se daly směnit BCC. Ve chvíli, kdy se domeček z karet sesypal a BCC spadl k nule, provozovatelům nezůstaly v ruce na rozdíl od jejich oškubaných klientů bezcenné BCC, ale bitcoiny. A jelikož bitcoin původně vznikl jako anonymní měna pro drogové dealery, obchodníky se zbraněmi či nájemné vrahy, nikdo je ani nemůže najít.

Teď mě jiný známý vábí do těžení bitcoinů. Prý je to úplně něco jiného. Nějak nerozumím tomu, v čem přesně je to jiné. Nerad ale házím všechno do jednoho pytle, a tak jsem se na tuhle slavnou kryptoměnu podíval trochu zblízka …

Opravdu stál u zrodu bitcoinu tajemný Satashi Nakamoto? Kdo to je? Co za tím vším stojí? Je bitcoin mrtvý, nebo má perspektivu? A co další kryptoměny? Kdo manipuluje cenami? A jaké jsou vyhlídky? 

Článek o parkování a odtazích vyšel i v Šifře č. 7/2018. Tištěnou či digitální verzi objednávejte v našem e-shopu. Poštovné a balné je zdarma. Předplatné objednávejte zde

Milan Vidlák, časopis Šifra