Bílí jihoafričtí sedláci, které vraždí černoši, jednají o přesídlení do Ruska. Evropa mlčí a dělá, že nevidí

To, co se děje v současné době v Jižní Africe, přesahuje všechny představitelné meze. Búrští farmáři, kteří jsou potomky holandských sedláků, jsou brutálně vražděni černochy, kteří jim zabírají (kradou) půdu, o níž tvrdí, že patří jim.

V Jižní Africe je sucho, a Búrové vyvinuli moderní zemědělské postupy včetně zavlažování tak, aby byla půda co nejúrodnější a nakrmila lid. Vzhledem k vražedným útokům by se ale tito zemědělci rádi vrátili domů do Holandska – jenž emateřská země o ně nestojí. Nezajímají ani zbytek Evropy – ta má asi jiné starosti, neboť místo Evropanů zachraňuje naopak celou Afriku.

Moc možností tedy Búrové nemají. Objevují se ale informace, že přijetí 15 000 Búrů zvažuje Ruská federace, ale požaduje od nich nájem ve výši 100 000 dolarů na rodinu za pronajmutí ruské půdy.

Nová jihoafrická vláda, kterou vede prezident Cyril Ramaphosa, slíbila, že vrátí půdu, která od roku 1600 patří Búrům, černým obyvatelům země. Dle vlastních slov tím chce ukončit apartheid, kdy se naopak běloši chovali příšerně k černochům. Ukončovat ho ale tím, že se druhá strana vyřádí na první, se nejeví jako nejvhodnější způsob – říká se tomu prachobyčejná pomsta.

Navíc Búrové jsou zkušení zemědělci – jak si povedou s půdou lidé, kteří s jejím obděláváním nemají žádné zkušenosti?

To je ale vedlejší, teď jde o genocidu, která je páchána na obyvatelích původem z Evropy a Evropanům, kteří se pořád ohánějí nějakými lidskými právy, je to překvapivě úplně jedno. Až Evropská unie zase začne křičet o tom, jak je třeba pomáhat menšinám, je dobré si vzpomenout, jak vyběhla s Búry a že je to jenom politika podle toho, jak se to zrovna hodí. A co víc, „svobodná“ média o tom raději ani pořádně nepíšou.

Musí jim pomoct až „zlé“ Rusko. Desítky farmářů již byly zavražděny, útoky se počítají na stovky. I proto by Búrové, kteří nejsou v bezpečí a neznají dne ani hodiny, kdy k nim někdo vtrhne a začne je mučit a zabíjet, odešli – a nabízí ser právě země, kde zemědělství provhází obrovským boomem, takže by se zde jistě uplatnili.

Rusko má 43 000 000 hektarů nevyužité zemědělské půdy, a protože jsou zde zakázány geneticky modifikované potraviny, je v bezvadném stavu. V zemi byl spuštěn program, kdy zájemci z řad Rusů mohou dostat půdu k obdělávání zdarma, pokud na ní vydrží určitý čas. Zájem je veliký a příchod Búrů může být pro obě strany velkým přínosem.

Ruská televize Rossya 1 informovala o tom, že do Stavropolu dorazila delegace 30 jihoafrických búrských rodin. Stěžují si, že čelí násilným útokům a výhrůžkám smrtí ve svých domovec a situace se stává neúnosnou. „Je to otázka života a smrti – útoků na nás přibývá. Došlo to tak daleko, že násilí proti nám vyvolávají sami politici,“ řekl médiím Adi Slebus. „Klima je zde mírné a tuhle zemi vytvořil pro zemědělství sám Bůh. Je to pro nás velmi zajímavá možnost.“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra