Koncem října se Evropský parlament jal hlasovat, zda známého whistleblowera Edwarda Snowdena osvobodit od trestního stíhání a zároveň mu poskytnout v rámci EU azyl. Od amerického vazala vzešla nečekaná odpověď – 285 ku 281 europoslanců se vyjádřilo na Snowdenovu podporu.

Na druhou stranu, hlas 285 a vlastně ani celého počtu těchto poslanců příliš neznamená, neboť nemá na legislativu žádný vliv. Evropská komise, která má v rukou reálnou moc, podobné kroky pochopitelně neučinila, a tak tíha rozhodnutí zůstává na každém z členských států, jak se k věci postaví. 29. říjen tak sice neznamenal nic z právního pohledu, ale možná vyslal do světa až nečekanou zprávu – Evropa by přeci jen mohla mít i vlastní, na USA nezávislý názor.

S azylem v Česku to však není tak horké – z celé tlupy 21 českých europoslanců se pouze 4 (Sehnalová, Poche, Keller, Poc) vyjádřili na Edwardovu podporu, zatímco 8 jich bylo přímo proti a ostatní se po hrdé české tradici alibisticky zdrželi hlasování nebo se na něj ani nedostavili (europoslankyně Konečná se údajně nacházela v porodnici, což ji samozřejmě omlouvá).

Neřekl bych, že se můžeme těšit na nějaké větší politické změny nebo akce, ale alespoň pro mne je vyjádření europoslanců více než překvapivé. Možná jim svitlo trochu zájmu o naši i jejich svobodu i soukromí, anebo jen tuší, co by mezi lidmi mohlo být oblíbené. Tak či onak, z Washingtonu přišla jasná reakce – své stanovisko vůči Snowdenovi rozhodně nehodlají měnit.

Jan Petrák

Zdroj