Americká dolní sněmovna drtivě přehlasovala slabou opozici ve prospěch aktualizace National Defense Authorization Act (NDAA) s rozpočtem 717 miliard dolarů pro rok 2019. Jde o nárůst rozpočtů na vojenské účely a nezapomněli ani na jaderné zbraně.

Dolní sněmovna Spojených států Amerických drtivě přehlasovala svými 351 hlasy pouhých 66 hlasů nesouhlasných, přičemž 131 souhlasů připadalo demokratům. Významný a podezřelý nárůst rozpočtu pro NDAA tak zřetelně podpořily obě strany, nehledě na to, jak se staví k agresivní zahraniční politice. Tím také dostaly fatální ránu předešlé demokratické úpravy, jež naopak mířily na redukci útrat jak za jaderný arzenál, tak i další vojenské výdaje.

Nový rozpočet umožní utratit více než 39 miliard dolarů na vylepšení vojenského letectví, a také 44 miliard na novou výbavu a součástky a také na celkovou údržbu. K tomu patří i plány na 77 nových bojových letounů F-35, dvě ponorky a modernizaci skoro 3400 taktických vozidel. Jaderné zbraně spadají pod letectví a kromě toho se také plánuje navýšit plat vojáků o necelá 3 procenta.

Předseda příslušné komise zvané House Armed Services Committee Mac Thornberry (texaský politik, republikán) prohlásil, že toto hlasování představuje „další kroky k přebudování armády a reformě Pentagonu, další kroky k posílení národní bezpečnosti“. Tím zřejmě myslí větší potenciál bombardovat země Blízkého východu.

Demokratická strana se k tomu pokusila přihodit novou legislativu o držení zbraní, která by ztížila podmínky získat zbraň. Republikáni se naopak pokusili přidat dodatek, který by přinutil americkou armádu nakupovat jídlo a další potřeby pouze doma v Americe. Oba tyto dodatky byly navzájem vytlačeny, ale jádro, notně rozšiřující útratu na armádě, prošlo bez významného odporu.

Ačkoliv dal Bílý dům najevo, že Donald Trump nařízení podepíše, ještě předtím musí projít senátem. Ten již minulý čtvrtek potvrdit vlastní verzi, ale ani to ještě neznamená, že nařízení prošlo. Obě verze se budou muset prostřednictvím komunikace mezi sněmovnou a senátem sloučit v hotové dílo, o němž pak rozhodne senát. Posledním krokem bude podpis prezidenta.

Pověstný americký Deep State, skrytý stát, který Spojeným státům doopravdy vládne, bude zřejmě opět spokojen.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.militarytimes.com/news/pentagon-congress/2018/05/24/house-overwhelmingly-backs-plan-to-rebuild-our-military/