Poté, co o tom informoval v pondělí v noci washingtonský The Daily Caller, a posléze to potvrdily i FOX News, vyšlo najevo, že zvláštní agent FBI na neveřejném slyšení ve Sněmovně přiznal další kontroverzní praktiky amerických úřadů. Konkrétně jeho Federální úřad pro vyšetřování (FBI) – vypouští informace a médiím takovým způsobem, aby jejich zveřejnění ospravedlnilo zatykače a další opatření podle špiclovacího zákona s názvem FISA – Foreign Intelligence Surveillance Act.

Média, která minimálně od roku 2001 připomínají PR oddělení americké vlády a věstníky tajných služeb, jim v tom samozřejmě aktivně asistují. Kdyby tyto informace nezveřejnil kongresman ze Severní Karolíny a člen jednoho z vyšetřovacích výborů Mark Meadows, museli bychom čekat asi na dalšího Snowdena, jenž byl novými zjištěními zděšen a podělil se o ně s veřejností na Twitteru. A připomněl, že je na řadě potenciálně ještě výbušnější svědectví, vysoce postaveného činitele z ministerstva spravedlnosti Bruce Ohra ohledně takzvané Steelovy aféry – kauzy britského agenta MI6 Christophera Steela, který byl najatý na to, aby sehnal diskreditační materiály na Donalda Trumpa – nejprve ho údajně najali Trumpovi republikánští spolustraníci, ale platila jej i FBI. Steele sepsal kompro, kde popisoval kontakty Trumpových lidí s Ruskem – celá aféra se bez pořádných důkazů táhne dodnes a má přispět k odvolání prezidenta z úřadu.

Zvláštní agent FBI Jonathan Moffa tedy nyní prozradil, že „úřady byly obeznámeny s únikem konkrétních informací do tisku tak, aby ony články použily jako argument pro zavedení svých špiclovacích praktik“.

Pan Moffa coby analytik FBI dále řekl, že přímo zaměstnanci FBI informace jakoby z médií vzali a operovali s nimi za účelem vydání povolení ke špiclování ze strany soudů. Jakmile byl dotázán, zda jde o běžnou praktiku úřadu FBI, který v hollywoodských filmech bývá ztvárňován jako banda správňáků zachraňujících Ameriku (se zrádci se vždy nějak vypořádá). Podle něj toto dělal úřad i v minulosti.

Po Ohrově úterním svědectví někteří zákonodárci prohlašují, že jim nesedí fakta. Že buď musí lhát o některých věcech Bruce Ohr, anebo jiní klíčoví svědci honu na čarodějnice, v tomto případě na prezidenta Trumpa. Důležité je zmínit, že Ohrova manželka Nellie byla placena společností Fusion GPS, aby se podílela na vyhledávání informací na Trumpa a pracovala na stejném projektu jako agent Steele.

Další klíčovou osobou špinavé hry je původní účastnice spolčení FBI proti Trumpovi –  agentka FBI Lisa Pageová. A taky Glenn Simpson, zakladatel společnosti firmy Fusion GPS, která zkoumala údajné důkazy o stycích Donalda Trumpa s Ruskem. Právě pro tuto společnost Christopher Steele vypracoval svůj protitrumpovský pamflet na objednávku – o tom, že Rusko na tehdejšího kandidáta a nynějšího prezidenta USA shromažďuje kompromitující materiál. Simpsonovy informace jsou podle mnohých klíčové pro objasnění případného ruského vměšování do předloňských prezidentských voleb v USA.

Lisa Pageová mimochodem při probíhajícím kongresovém slyšení pod přísahou potvrdila, že kauza „Rusko a Trump“ je uměle nafouknutá a že FBI nic velkého na Trumpa nenašla. Přesto byl najat 17. května 2017 bývalý šéf FBI Robert Mueller coby zástupce ministerstva spravedlnosti USA pro vyšetřování vazeb prezidentské kampaně Donalda Trumpa k Rusku. Lisa Pageová svým svědectvím víceméně potvrdila obavy, že Muellerovo vyšetřování bylo ve skutečnosti politickou zálěžitostí.

“ (…) Je jasné, že zde máme celou řadu věcí, které fakticky nesedí. Buď lže Bruce Ohr, nebo Glenn Simpson, a v jiných věcech zase lže buď Bruce Ohr, nebo Lisa Pageová,“ říká republikán Matt Gaetz. Anebo lžou úplně všichni.

Jisté je jen to, že se proti Trumpovi hraje špinavá hra, kterou podporují velká média. A rovněž proti západní veřejnosti, která dostává značně filtrované informace a je jí neustále manipulativně podsouváno, kdo je dobrý a kdo špatný. A ještě jsou všichni sledováni, aby byli pěkně pod kontrolou.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra