Američtí zákonodárci se vyznamenali tentokrát jako opravdoví loupežníci. Na konci října uprostřed noci se jim povedlo zabít hned dvě mouchy jednou ranou. Nejprve – aniž by se o něm debatovalo nebo bylo možné jej ovlivnit – schválili zákon, který americké vládě umožňuje neomezené zadlužování, neboť byly odstraněny jakékoli dluhové stropy a limity.

To ale není pro americké občany jediná tragická zpráva – zároveň totiž senátoři odhlasovali, že 150 milionů dolarů z fondu na sociální zabezpečení může být použito na jiné výdaje. „Zatímco jste minulou noc spali, Senát schválil ukradení 15O milionů dolarů z fondu na sociální zabezpečení,“ prohlásil senátor Mike Lee, který se spolu se svým kolegou Randem Paulem (na otvíracím snímku; CC BY Gage Skydmore) postavil hlasitě proti. Lee toto vyvěsil na svůj Facebookový profil hned po činu, tedy 3O. října, a připojil projev Randa Paula, kde tuto krádež kritizuje, přičemž se video začalo virálně šířit téměř rychlostí světla tak, že dosáhlo počtu 60 000 000 zhlédnutí. „To je víc, než vidělo všechny debaty republikánských kandidátů na prezidenta dohromady,“ podotýká senátor s tím, že je to proto, že jsou lidi z politiky Washingtonu frustrovaní. „Víc než co, je rozčílilo jak.“ Podle senátorů Paula a Leeho jde o „okradení Petra na zaplacení Pavla“, jak říká dávné rčení spojené se dvěma slavnými apoštoly.

Podle prezidentského kandidáta Randa Paula se levice i pravice spojila ve zvrhlou alianci – levice bude moci utrácet více na sociální výdaje a pravice na zbrojení a vojenské kontrakty. Daňový poplatník si může tak leda trhnout nohou.

Už tak americký dluh překročil nesplatitelných a závratných 18 bilionů dolarů, ale od teď je teoreticky možné, aby Fed ještě zvýšil otáčky u svých tiskáren a vláda utrácela ještě víc než dosud, tedy například skokově sumu zaokrouhlila o dalších pár bilionků, kdyby se jí zachtělo například ještě více válčit.

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra

Zdroj