Dokonalý obchod vypadá trochu jinak. USA chtějí chudé Ukrajině poskytnout půjčku v řádech stovek milionů dolarů. Na oplátku bude země zmítaná krizí ukládat jejich zbytkový radioaktivní odpad. Je to obchod, ve kterém je ztráta předem určená.

Zdá se, že USA a Ukrajina za zády svého obyvatelstva plánují nebezpečný handl. Uložení vysoce radioaktivních odpadů z USA se rozhodlo během setkání americké Nuclear Regulatory Commission (NRC) a Holtec International s ukrajinským partnerem SS Atomprojectengeneering, za finanční spoluúčasti dceřiné společnosti Bank of Amerika Merrill Lynch. Nyní by se pro tento projekt měly vytvořit všechny nezbytné technologické požadavky.

Z dopisu generálního ředitele firmy Atomprojectengeneering Oleksandra Rybčuka vyplývá, že se jedná o palivové sestavy pro reaktory typu VVER-1000 a VVER-440 a dále 8622 palivových sestav pro reaktory W 4-loop, W 3-loop a COMB CE a AP-1000 z USA, které mají skončit v tomto úložišti jaderného odpadu. Zpočátku se skladování plánuje na příštích 50 let. Na oplátku se má Ukrajině poskytnout půjčka ve výši až 400 milionů amerických dolarů.

Jako předpokládané místo úložiště pro jaderný odpad má posloužit ruina bývalé jaderné elektrárny v Černobylu. Celý projekt byl však plánován za podezřelého mlčení a měl být zřejmě realizován bez vědomí místního obyvatelstva. Ukrajinská vláda navíc stále bojuje s kontaminovanými místy z jaderné havárie, která se odehrála v roce 1986. Stavba plánovaného ochranného krytu kolem reaktoru byla zahájena v roce 2010 a ještě není dokončena. Původně se toto opatření mělo uvést do provozu v listopadu 2017. Financování projektu je stále nejasné.

Ukrajině v současné době přijde finanční injekce vhod a zdá se, že pro USA je to také dokonalé řešení pro jejich vlastní problémy s odpadem. Situace v zemi stále není stabilizovaná a bezpečnost plánovaného uložení Ukrajina nemůže žádným způsobem zaručit. Pokud to tedy není záměr, vyvézt nebezpečný odpad do nestabilní a rozvrácené země. Dosavadní skládky jaderného odpadu v každém případě nejsou na dostatečné bezpečnostní úrovni a o vzniklé kontaminaci například spodních vod nebo atmosféry se většinou zarytě mlčí. Neexistuje zde žádný předpoklad pro ochranu životního prostředí.

Plánovaný projekt navíc v žádném případě není vnitřní ukrajinskou záležitostí. Nezajištěná skládka jaderného odpadu, ponechaná svému osudu, by měla následky pro celou Evropu. Nakonec si musíme položit legitimní otázku, zda má USA právo Evropu využívat pro svůj jaderný odpad. K čemu je potom Mezinárodní agentura pro atomovou energii či Organizace spojených národů, pokud se takový obchod rozhoduje za jejich zády?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroje: https://uawire.org/us-to-provide-250-million-to-ukraine-for-nuclear-waste-storage-facility, https://reactor.space/news_en/the-usa-will-extend-credit-to-energoatom-for-nuclear-storage-construction/, http://www.russland.news/usa-will-radioaktiven-muell-in-der-ukraine-endlagern/, http://www.world-nuclear-news.org/WR-Construction-of-Ukraines-used-fuel-storage-facility-to-start-in-March-19101602.html