Spoluzakladatel internetového platebního systému PayPal a automobilky Tesla Motors a majitel kosmické společnosti SpaceX, která spolupracuje s NASA, nejprve v září vysvětlil, že by chtěl u obou pólů rudé planety odpalovat termonukleárním zbraně, což by vedlo k vytvoření dvou dočasných sluncí, která by vytvořila zdroj tepla a ohřívala planetu. Právě ohřátí Marsu je nezbytné pro urychlení lidského osídlení Marsu.

A jak si to konkrétně byznysmen představuje? „Každých pár sekund pošleme nad póly velké fúzní bomby. Hodně lidí nedoceňuje fakt, že samo naše Slunce je gigantickou fúzní explozí,“ osvětlil v říjnu serveru Mashable.

Přenos bomb by měla na starost – jak jinak – raketa jeho firmy SpaceX, která by byla použitelná opakovaně. Zdá se, že Elona Muska nikterak neznepokojuje, že mu rakety padají jako hrušky. Nejprve došlo k selhání testovacího letu rakety Falcon 9, jež v lednu vynesla na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) nákladní loď Dragon. První stupeň nosné rakety měl měkce přistát na plošině o velikosti 100krát 50 metrů v Atlantském oceánu u pobřeží Floridy. To se ale nepovedlo a čtyřicetimetrové těleso po tvrdém nárazu do „voru“ explodovalo. V červnu pak vybouchla po startu zásobovacího letu na ISS celá nosná raketa Falcon 9.

 

 

Nic proti vědeckému pokroku a smělým vizím, ale opravdu nestačilo, co jsme napáchali na naší planetě (kde zrovna Američané mimochodem atomovou zbraň již použili a dobře to, jak víme, nedopadlo), že si troufáme bombardovat ještě ve vesmíru? S úspěchem by se navíc dalo pochybovat i o tom, zda je vůbec vhodné, aby lidstvo osídlovalo nějakou další planetu, když neumí normálně žít ani na té stávající…

 

Jan Petrák

Zdroj