Šifra nedávno informovala o revolučním volání vědců z celého světa, aby země v OSN společně řekly NE jaderným zbraním a chovaly se k nim tak, jak se sluší – tedy jako k nejnebezpečnějším zbraním, jaké kdy člověk vymyslel. Vědci trefně podotkli, že zatímco chemické zbraně jsou zakázané a mezinárodním společenstvím ostře kritizované, jaderné zbraně, které jsou ještě o mnoho ničivější, se tomuto přístupu netěší. Na kolektivní výzvu tak zareagovalo 122 zemí z celého světa, které se rozhodly návrh jaderného odzbrojení podpořit.

Na pátečním setkání OSN se nejen jásalo, ale také trudnomyslně bojkotovalo. Zatímco 122 zemí návrh podpořilo a na slova předsedkyně Elayne Whyte Gomezové reagovalo bouřlivým potleskem, země, které jaderné zbraně vlastní, se jaly návrh bojkotovat. Kromě jaderných mocností, jako jsou Spojené státy, Rusko, Čína, Británie či Francie, se proti návrhu postavilo Nizozemí, a Singapur se zdržel hlasování.

„Podařilo se nám položit základy světa bez jaderných zbraní,“ prohlásila Gomezová. „Říkáme tak našim dětem, že ano, je možné zdědit svět bez jaderných zbraní.“ Posléze dodala: „Svět na tuto zákonnou normu čekal 70 let.“ Tím poukázala na jediný případ, kdy se jaderné zbraně použily ve válce, a to shozením atomové bomby Američany na japonská města Hirošima a Nagasaki v srpnu 1945. Obětmi byli zejména civilisté a postižené oblasti se z útoku zotavují dodnes. I přesto se mocnosti v čele s USA daly do urputného závodu o to vyrobit těchto hrůzných zbraní co možná nejvíce.

Kromě již zmíněných Američanů a jejich spojenců (Británie, Francie) i jejich protivníků Ruska a Číny dále v současné době vlastní jaderné zbraně Indie, Izrael, Severní Korea a Pákistán. Zástupci ani jedné z těchto zemí a jejich politických spojenců se setkání neúčastnili. Ve spojeném prohlášení velvyslanci do OSN z USA, Británie a Francie dali jasně najevo, že se takové dohody nikdy nezúčastní. Své stanovisko opodstatnili slovy, že se jedná o „jasné přehlížení mezinárodní bezpečnosti“ a je to „nekompatibilní s politikou vzájemně zaručeného zničení, jež bylo zásadní pro udržení míru v Evropě a severní Asii po více než 70 let“. Leckdo by ale mohl namítnout, že si tyto země jen chtějí udržet hegemonii a moc, neboť zatímco samy drží dostatek jaderných hlavic na to, aby zničily svět několikrát, komukoliv jinému v tom intenzivně brání.

Samozřejmě nezapomněly opět připomenout Severní Koreu a její jednu jedinou hlavici s tím, že Korejci by se nikdy dobrovolně neodzbrojili. Je ale jedna korejská hlavice důvodem nejen pro vlastnictví doslova tisíců hlavic, ale dále k vytvoření dohody, která brání komukoliv ostatnímu si tyto „mír udržující“ zbraně pořídit také? I přes „kecy“ o míru to nevypadá jako nic jiného než touha udržet si moc a převahu nad ostatními. Nebo existuje nějaký rozumný důvod pro to, aby jediná země, která použila jadernou bombu na civilisty a která se slovy o „světovém míru“ na rtech neustále jen válčí, ohrožovala svět tisíci jadernými hlavicemi, a další země jako Írán nikoli?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.apnews.com/6732780e340f4fc785c9c4ab846b2f65/First-treaty-banning-nuclear-weapons-expected-to-be-adopted, https://news.vice.com/story/no-countries-with-nukes-adopted-the-u-n-s-historic-nuke-ban